İkinci El Araba Fiyatları Düşer Mi? İkinci El Otomobil Fiyatları Neden Yüksek?

Hareketlenen otomobil piyasasında artan ikinci el fiyatları can sıkıyor. Peki İkinci El Araba Fiyatları Düşer Mi? İkinci El Otomobil Fiyatları Neden Yüksek? Merak edenler için cevabı yazımızda.

Pandemi tüm Dünya düzenini darma dağın etti. Tüm dengeleri bozdu. Otomobil firmalarının fabrikaları kapatması, üretimin durması stokların tükenmesine sebep olunca, ikinci el otomobillere çok ciddi talep gösterilmeye başlandı. Bu ikinci el otomobil fiyatlarının neredeyse ikiye katlanmasına sebep oldu.

İkinci El Araba Fiyatları Düşer Mi?

İkinci El Araba Fiyatları Düşer Mi? sorusunun cevabını tek cümlede vermek pek mümkün değil. Çünkü birden çok değişkene bağlı. İkinci El Araba Fiyatlarının düşmesi için öncelikle sıfır otomobiller için ÖTV İndirimi yapılması hatta ÖTV Sıfırlanması şart.

ÖTV oranı o kadar yüksek ki, bazı modellerde vergiler sıfır arabanın ham fiyatından daha yüksek oluyor. ÖTV İndirimi veya ÖTV Sıfırlanması olmadan Sıfır otomobillere talep yönelmesi çok düşük bir ihtimal. Sıfır otomobillere talep olmazsa ikinci el fiyatlarıda düşmez.

Tek başına ÖTV indirimi veya ÖTV Sıfırlanması yeterli mi? Tabi ki Hayır! Beraberinde döviz kurunun da düşürülmesi otomobil maliyetlerinin ve yurt içi satış fiyatlarının düşmesi için büyük etkenlerden biri. Döviz kurunda düşüş olmazsa ikinci el otomobil fiyatları düşmez.

İkinci El Otomobil Fiyatları Neden Yüksek?

Sebebi aslında basit. Piyasada yeterince sıfır otomobil yok. Talep edilen modeller henüz üretilmedi ve bu yüzden ikinci el otomobiller kıymetlendi. Ayrıca döviz kurundaki sürekli artış sıfır otomobil maliyetlerinin de artmasına sebep olunca ikinci el otomobil fiyatları ne yazık ki yükseldi.

İkinci El Araba Fiyatları Nasıl Düşer?

İkinci El Araba Fiyatlarının düşmesi için birkaç düzenleme piyasaya soluk getirebilir. Bunlardan biri Yediemin Otoparklarında bulunan araçların trafiğe geri kazandırılması. Yediemin otoparklarında azımsanamayacak kadar fazla otomobil var. Bu otomobiller yıllardır orada çürümeye terk edilmiş bir şekilde bekletiliyor.

Yediemin otoparklarındaki araçların cezaları ile ilgili faiz affı yapılması şart. Faiz affı sonrasında sahipleri tarafından alınmayan araçların açık arttırma ile satışa çıkartılması ile ciddi bir hareketlilik ve beraberinde ikinci el otomobil fiyatlarında düşüş yaşanır.

Sıfır otomobillere eklenen ÖTV’de 10-15 puan indirime gidilmesi halinde yine piyasada çok ciddi bir hareketlilik olacaktır.


Son Yazılarımız