İkinci El Otomobil Satışına Flaş Düzenleme Geldi!

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İkinci El Otomobil satışında düzenleme yapılmasına dair yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu düzenlemeye göre İkinci El Otomobil satışlarına bir takım düzenlemeler getirildi. İşte detaylar.

İkinci El Otomobil Satışında Yeni Düzenleme

Ticaret Bakanlığı tarafından yeni yapılan ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre; Yetki belgesi olmayanlar bir yıl içinde en fazla 3 adet İkinci el otomobil satışı hakkı verilecek. Kiralama şirketlerine ise satmak istedikleri otomobil için en az 1 yıl kiralama zorunluluğu getirildi.

İkinci El Otomobil fiyatlarının artmasıyla bir takım düzenlemeler yapılarak bu artışın önüne geçilmeye ve satışları daha düzenli hale getirilmeye çalışılıyor. Yapılan düzenlemenin etkilerini yakın zamanda göreceğiz ancak yeni düzenlemeler özellikle al-sat yapanlar için kısıtlama getiriyor.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikte, “Motorlu kara taşıtı kiralama faaliyetinde bulunan işletmeler tarafından en az bir yıl süreyle kiralanan taşıtların bu işletmelerce satışı” maddesi yer aldı. Ayrıca yeni düzenlemeye göre, yetki belgesi olmayanlar bir yıl içinde en fazla 3 adet ikinci el araç satışı yapabilecek.

Ekspertiz Raporuna Yeni Şartlar Getirildi

Yönetmelikte, ekspertiz raporu ile alakalı de maddeler yer aldı. Buna göre, ikinci el araç satışı yapan işletmelere, satışın yapıldığı tarihten önceki üç gün içerisinde ekspertiz raporu alınma koşulu getirildi. Ekspertiz raporu ücretinin ise, satış işleminin alıcıdan kaynaklanan bir sebeple gerçekleşmemesi durumunda alıcı, diğer hallerde satıcı işletme tarafından ödeneceği belirtildi.

Diğer yandan, model yılına göre sekiz yaşın veya yüz altmış bin kilometrenin üzerindeki taşıtlar için ekspertiz raporu alınmasının zorunlu olmadığı da yönetmelikte yer aldı.


Son Yazılarımız