İkinci Elde Artış Şimdilik %8

Koronavirüs sonrası otomobil satışlarındaki durgunluk yerini hafif hareketliliğe bırakırken sıfır araçlarda stok olmaması ikinci el araçların fiyatlarında %8,36 lik bir artışa sebep oldu. Bu artış süreceğe benziyor.

İkicinyeni’nin analizine göre covid-19 un Nisan ayındaki ikinci el otomobil ve hafif ticari araç fiyatlarındaki artış Mayıs ayında da devam etti. Analize göre Mayıs ayındaki artış %9.36

TÜİK rakamlarına göre Mart ayında 624 bin 268 adet ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satıldı. Nisan ayında ise koronavirüs önlemlerini belirgin yaşadığımız için bu satış rakamı 290 bin 298 e geriledi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre düşüş %50 ye yakın bir oran.

Mayıs ayında ise tedbirlerin biraz daha gevşemesi ve kısmı ekonomik önlemler piyasada hafif bir hareketlilik kazandırdı. Tabi bu hareketlilik sıfır araçların stoklarının olmaması ikinci elde artış ve hareketliliği devam ettirdi.

Garenta ve ikinciyeni Genel Müdürü Emre Ayyıldız yaptığı açıklamada, “2019’da yüzde 30 büyüyen ikinci el araç sektörü, Covid-19 salgınından özellikle mart ayından itibaren yüksek düzeyde etkilendi. Mart ayının 15’inden Nisan ayı ortasına kadar hem talepte hem de ikinci el fiyatlarında çok sert bir düşüş gördük. Covid-19 kaynaklı bu sert talep düşüşü fiyatları yüzde 10’a yakın düşürdü. Nisan ayı sonuna doğru fiyatlar toparlamaya başladı. Ancak hem talep artışı hem de fiyatlardaki yukarı yönlü sert hareketi mayıs ayında görmeye başladık ve fiyatlar yüzde 8,36 artarak Covid-19 öncesi dönemi yakaladı” dedi.

Bu artışın temel nedeninin salgın dolayısıyla kişilerin kendilerini daha izole ettiği ulaşım alternatiflerinin tercih edilmesinden kaynaklandığını belirten Emre Ayyıldız, “Yapılan tüm araştırmalarda görüldüğü üzere, Covid-19 döneminde serbest dolaşımlı araç paylaşım modelleri, sıfır veya ikinci el fark etmeksizin herkesin kendi aracını kullanmayı tercih etme eğilimi oldukça yüksek.” dedi.

Kaynak: Haber7