Ağır Hasar Kaydı Nedir? Aracın Pert Olması Nedir?

ağır hasar kaydı nedir

Her gün yüzlerce trafik kazası yaşanıyor. Bazıları ufak tefek hasarlarla atlatılsada daha büyük kazalar da yaşanıyor. Peki büyük kazalarda sık duyulan Ağır Hasar Kaydı Nedir? Aracın Pert Olması Nedir?

Ağır Hasar Kaydı veya Pert Kaydı her ikiside büyük maddi hasarlı kazalar sonrasında sıklıkla duyulan tanımlamalardır. Birçok araç sahibi her iki tanımlamayıda aynı olarak görsede, aracın sicili dediğimiz TRAMER kaydı için her iki tanımlamada farklılık göstermektedir.

Ağır Hasar Kaydı ve Pert Kaydı arasında hasar limit farkı vardır. Ağır Hasar Kaydının bir üst limitine ulaşması halinde Pert Kaydı olarak tanımlayabiliriz.

Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Ağır Hasar Kaydı, aracın hasar yüzde oranına göre yapılan bir tanımlamadır. Aldığı hasar durumuna ve onarım maliyetlerinin sigorta poliçesi kapsamındaki limitleri dikkate alınarak yapılan bir belirlemedir. Ağır Hasar Kaydı olan araç, makul ücretler karşılığında onarım sonrasında yeniden trafiğe çıkabilir.

Ağır Hasar Kaydı kaput yamulması, kapılarda zarar, çarpmadan kaynaklanan motorda kısmi zarar gibi yüksek olmayan maliyetlerde onarım gerektirecek hasar durumlarında tanımlanır.

Aracın Pert Olması Ne Anlama Gelir?

Bir aracın Pert Kaydına girmesi veye Pert Olması için en az %70 oranında hasar almış olması gerekir. Bu oranın altında olan hasarlar Pert olarak tanımlanmaz. Pert Kaydı, aracın onarım maliyetlerinin, aracın onarım sonrası değeri göz önüne alındığında yüksek olacağı durumlarda işleme alınır.

Ağır Hasar Kaydı veya Pert Kaydı, hangisi olursa olsun, kaza sonrası aracın durumu TRAMER e işlenir ve aracın siciline yazılır. Bu kayıt 2.el araç alım ve satımında aracın geçmişinin doğru şekilde öğrenilmesi ve güven probleminin ortadan kalkması için oldukça önemlidir.


SON YAZILARIMIZ