Değer Kaybı Nasıl Alınır? Trafik Kazalarında Aracınızın Değer Kaybı İçin Ne Yapabilirsiniz?

Değer Kaybı Nasıl Alınır? Trafik Kazalarında Aracınızın Değer Kaybı İçin Ne Yapabilirsiniz?  

Yaşanan trafik kazasında araçta meydana gelen hasarlar; kazaya sebebiyet veren aracın sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Ancak aracınızın kazadan önceki piyasa değeri ile kazadan sonraki piyasa değeri arasında fark oluşmaktadır.

Örneğin 2018 model değeri 100.000 TL olan aracınız kaza sonrası, yapılan onarım işlemleri sonucu değeri 80.000 TL ‘ye düştü. Öncelikle aracınızın kasko ya da sigortası araç değer kaybı ile ilgili ödeme yapmaz. Sadece kusurlu olan tarafın sigortası tarafından araç değer kaybı ödenmektedir. Değer kaybıyla ilgili karşı tarafın sigorta şirketinin ödemiş olduğu rakamın az bulunması halinde konuyla ilgili dava açılabilmektedir.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Trafik kazasında hasar gören aracın , kazadan öncekiyle sonraki arasındaki fiyat farkına araç değer kaybı denir.

Değer Kaybı Hangi durumlarda alınır?

Değer kaybı alabilmek için aracının model yılı fark etmiyor. Ancak aracın kilometresinin 165.000 kilometrenin üzerinde olmaması gerekiyor. Aracın kaporta, şase, boya, direk vb. hasarları olması gerekiyor. Ayrıca kazadan sonra aracın satılmamış olması gerekiyor.

Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Değer kaybı ödemesini alabilmek için karşı tarafın sigorta şirketine bir dilekçe yazılması gerekmektedir. Dilekçede kazayla ilgili gerekli bilgiler ve iban numaranız yer almalıdır.

Değer Kaybı Çıkmayan Durumlar?

Hazinen çıkarmış olduğu karar neticesinde tampon hasarları (plastik tampon) , jant, elektronik, döşeme, far hasarlarında değer kaybı çıkmıyor.

Zaman Sınırı Var Mıdır?

Değer kaybı davalarında zaman aşımı süresi 2 yıldır. Bu süresi aracın kaza yaptığı tarihte başlar.

Araç Değer Kaybında Kimler Sorumludur?

Kazaya sebebiyet veren kusurlu aracın sigorta şirketi sorumluğundadır.