Kasko Sigortası Nedir? Kasko Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Temel Husus

Kasko sigortası nedir? Kasko Sigortası otomobil sigortalarından bitanesidir. Amacı sigorta yaptıranın aracının başına gelebilecek herhangi zarara karşı kendini güvene almasıdır.

Kasko Sigortası Nedir?

Sigortası olan herhangi bir aracın kendi sahibinin iradesi dışında yanması , hasara uğraması çalınması, doğal afetlerden zarara uğraması vb durumlarda sigortalıya karşı tazminat ödenmesi sağlar .

Aaaa benim aracıma şu oldu bu oldu demeyin o kadar sıkı bi araştırmaya tabii tutuluyorsunuz ki anlatmak mümkün değil 🙂 Hele o ekspertizler hepsi mi emekli MİT mensubu olur ya :))

Yani özetleyecek olursam ; Araç kasko sigortasının amacı, sigorta ettirene ait motorlu aracın uğrayacağı zararları tazmin etmektir.
Bu nedenler trafik sigortası karşı tarafı ve üçüncü kişileri korurken, kasko sigortası aracınızı ve bütçenizi güvence altına alır. Kaza ve hasar durumlarında kasko sayesinde büyük maliyetlere katlanmak zorunda kalmazsınız.

Kasko Sigortası Kapsamı

Kasko Sigortası Nedir? sorusunu soran herkes Kaskonun isteğe bağlı bir sigorta türü olduğunu bilmesi gerekir. Zorunluluğu yoktur ama yaptırırsanız faydası olur. Aracın yanması, çalınması gibi standart teminatlar dışında sigortalının talebi doğrultusunda ek teminatlar ile sigorta kapsamınızı genişletilebilirsiniz. İhtiyacınız olan teminatlara göre kasko poliçenizi belirleyebilir, kapsamını siz seçebilirsiniz. Aynı zamanda sigorta şirketlerinin teminatları belirlediği kasko ürünlerini arasından ihtiyacınıza karşılık vereni rahatlıkla seçebilirsiniz. Poliçede aksi belirtilmediği sürece kasko sadece Türkiye sınırları içinde geçerli olacaktır .

Kasko Sigortasında Başlangıç ve Bildirim Süreleri

Kasko Sigortası Nedir? sorusunu soranların bilmesi gereken en önemli husus ise Kasko sigortası ödemenin gerçekleştiği gün başlar olmasıdır. Eğer poliçe tutarı taksitle ödenecekse peşinatın ödendiği gün sigorta başlar. Kasko sigortasının başlangıcı ve bitişi taraflar arasında aksi kararlaştırılmadıkça, Türkiye sınırları içinde, Türkiye saati ile 12.00’de başlar ve bitim günü aynı saatte sona erer. Kasko sigortasında, sigorta ettiren araca zarar verici olayın yaşandığı günden itibaren 5 iş günü içinde rizikonun gerçekleştiğini sigortacıya bildirmekle yükümlüdür.

Riziko Nedir ?

Kasko Sigortası Nedir? sorusunun cevabından sonra geldik diğer bir soruya. Riziko Nedir?
Riziko bir kimsenin para ile ölçülebilir menfaatini tehdit eden tehlikedir. Rizikonun gerçekleşme ihtimalinin yüksek veya düşük olması, prim belirlemelerinde en önemli unsurdur. Rizikolar %0 ile %100 arasında bir değerle gerçekleşirler. %0 riski, sigortalı teminat altına almayacaktır; %100 riski de sigortacı teminat altına almayacaktır; riskin bu değerler arasında bir yerlerde oluşacağı öngörülerek, (prim) ücret esasları belirlenmektedir. % 100 gerçekleşme durumu kaçınılmaz olmasına rağmen teminat verilen tek konu hayat sigortalarıdır.

Rizikonun gerçekleşmesi halinde, sigortacı hasar ile ilgili belgelerin kendisine verilmesinden itibaren en geç 15 gün içerisinde hasar ve tazminat miktarını sigortalıya bildirmek zorundadır.

Kasko hesaplama ile aracınıza en uygun poliçeyi yaptırabileceğinizi biliyor musunuz? Sigortam.net‘ ten online olarak kasko sigortası tekliflerini karşılaştırabilir, dilerseniz 444 24 00 arayıp bilgi alabilirsiniz .

Kasko ve Sigorta konusundaki diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR