2022 Yılında Bu Elektrikli Araçlardan Daha Fazla Üretilmesi Bekleniyor

2022 yılında otomotiv sektörü çok rağbet gören elektrikli araçlara, daha fazla pikap aracın eklenmesi bekleniyor. Elektrikli pikap araçlarının öncüsü; Tesla’ nın CYBERTUCK modeli oldu. Tesla’ nın ardından, Rivian firması R1 T modelini, Nikola firması ise BADGER modelini elektrikli seçeneğiyle kullanıcıların beğenisine sundu.

2021 Yılında Neden Daha Fazla Elektrikli Pikap Üretilecek

Petrol fiyatlarının sürekli yükselmesi nedeniyle, otomotiv üreticileri daha az maliyetle, daha uzun menzilli olan elektrikli araçları üretmeye başladı. Kullanıcılar da yakıt maliyetlerinin düşük olması sebebiyle elektrikli araçlara her geçen gün daha çok ilgi gösteriyorlar. C segment araçlarda birçok marka ve modelde elektrikli araç üretilirken sıra pikap araçlara geldi. Pikap araçların otomotiv sektöründe, kullanıcılar tarafından tercih edilmesinin en büyük nedeni sıfır araç alma sırasında, hafif ticari araç statüsünde olmalarından dolayı ÖTV vergisinin %5 olmasıdır.

Tesla üretmiş olduğu CYBERTUCK model elektrikli aracı daha sunumu sırasında büyük ilgi uyandırdı. Özel tasarımlı araç, kurşun geçirmez camlarının tanıtım sırasında tuz buz olması da çok konuşulmuştu.

Rivian firması da R1 T modelini tanıtmıştı ancak korona virüs salgını nedeniyle üretiminin ertelendiğini duyurdu. 2021 yılında R1 T model aracını piyasa çıkarması bekleniyor.

Nikola firması ise BADGER modelinin tanıtımını yaptı ve 2021 yılında piyasaya sunması bekleniyor.

Tesla’ nın başlattığı elektrikli pikap akımını, diğer otomotiv sektöründe lider firmalar takip etti. Başka firmalarında elektrikli pikap araç üretmesi beklenmektedir.