Araba Satacak Olanlar Bu Yazıyı Okumadan Aracınızı Satmayın! Araba Satarken Vergi Ya Da Trafik Cezası Borcunuz Varsa Ne Olur?

Araç alım satımında notere gitmeden önce yapmanız gereken şeyler vardır. Aksi taktirde satışınız malesef gerçekleşmez. Bunlardan bazıları trafik cezası veya vergi cezası olup satılacak arabalardır. Peki vergi yada trafik cezası borcubuz varsa aracı satabilir misiniz detaylar sizin için yazımızda…

Vergi Borcu Olan Araçların Satışı

Araçların vergi borçları 6 ayda bir yılda iki kez yatırılır. 1. Dönem vergisi 1 Ocak ile 30 Haziran arasında 2. Vergi borcu ise yılın diğer yarısında yatırılmak zorundadır. Vergi döneminin bir gün bile dışındaysanız ikinci yarıyıl vergisini siz ödemek zorundasınız. Geriye dönük vergi borcunuz varsa onları da ödemek zorundasınız. Aksi halde noterde satış yapılamaz ile karşılaşırsınız.

Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

Araç satışında bir süprizle karşılaştınız ve vergi borcunuz var. Satışı yapamadınız ve alıcı ile de buluştunuz. Hemen en yakın vergi dairesinden yapabilirsiniz. Ama böyle bir imkanı olmayanlar için bankalardan da yapılabilmektedir. Maddi olarak sıkıntıdaysanız birçok bankanın kredi kartı ile de vergi tahsilatı yaptığını görebilirsiniz. Şubeye gidip yapabileceğiniz gibi Gelir Dairesi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden de ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Trafik Cezası Olan Araçların Satışı

Trafik cezaları da araç satışına engel olmaktadır. E-devlet ve Gelir Dairesi Başkanlığı’nın sitesine yansıyan bir cezanız varsa mutlaka ödeyin. Hatta çoğu zaman kişiler ceza kağıdı ellerine ulaşmadığı için ceza yediğini bilmez. Notere geldiğinde ceza olduğunu öğrenince şaşırabilir. Bu gibi durumlar size ve alıcıya zaman kaybettiriyor. Bu nedenle önce borcunuzu sorgulatabilir borcunuz varsa ödeyebilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden bile yapabilirsiniz. Eğer satışa çok yakın bir zamanda kaza olduysa telaşlanmayın. Yalnızca E-devlet ve Gelir Dairesi Başkanlığı’nın sitesine yansıyan cezalar satışa engeldir. Sonra yansıyacak olanlar yine size posta ile ulaşır. 

HGS Borcu Satışa Engel Olur Mu?

HGS borcu satışa engel olmamaktadır. Fakat araç satılırken tüm borçların ödenmesi size ileride olacak sorunlar için önlem olmuş olur. Çünkü HGS borçları kişiye ait borçlardır. Hem böylece aracın yeni sahibi de mağdur olmaz. HGS yükleme işlemleri bankalar aracılığı ile ya da PTT şubelerinden yapılabilir. Ayrıca E-devlet ve PTT resmi sitesinden de HGS yüklemesi yapılabilir. HGS yüklemesi kolay bir yöntem için adım adım;

  1. E-PTT AVM sitesine girilir.
  2. HGS yükle sekmesine tıklanır.
  3. Çıkan menüde bilgiler girilir.
  4. Kredi kartı bilgileri girilir.
  5. Ödeme onaylanır.
    Kaynak

Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR