Araç Muayenesi İle İlgili Önemli Gelişme!

Son dönemde Araç Muayene ücretlerinin yüksekliğine olan tepki sosyal medyada çığ gibi büyüyor. Bizimde özel yazı ile dile getirdiğimiz konu ile kritik bir adım atılmak üzere. Edindiğimiz bilgiye göre yeni bir düzenleme üzerine çalışılmaya başlandı.

Araç Muayene ücretlerinin yüksekliğine olan tepki sosyal medyada çığ gibi büyüyor. Bu durum karşısında bazı çalışmaların yapıldığı ve yeni düzenleme için düğmeye basıldığını öğrendik. Hem hükümet hem de muhalefet Milletvekillerinin de teklif vermek için çalışma başlattığını öğrendik.

Aslında ekonomistlerin bildiği ve üniversitelerde okutulan Kamu Ekonomisine göre Devletin tekelci alanları en son özelleştirmesi gerektiği öğretilir. Ancak araç muayene hizmeti en son özelleştirmek yerine ilk yapılanlardan biri oldu. 2007 yılında kurulan TÜVTÜRK adlı bu kurumun ortakları Doğuş Grubu, Münih-Alman merkezli teknik hizmetler üreten TÜV SÜD ve Londra merkezli sermaye yatırımı yapan İngiliz Bridgepoint şirketi.

Aslında araç muayene işlemi daha önceleri Devlet tarafından çok cüzi ücretlerle yapılıyordu. Teknolojik gelişimleri yaparak bu işleme devam edebilirdi ama bunun yerine özelleştirme tercih edildi. Hal böyle olunca da Araç Muayene işlemi tekele dönüştü.

Üzerinden çalışılan yeni düzenleme için bazı seçenekler masada. Bu seçenekler ise şu şekilde;

  • Alternatif araç muayene şirketlerinin kurulması,
  • Otomobil firmalarının yetkili servislerine Araç Muayene yetkisi verilmesi,
  • 5 yaş altı araçların muayeneden muaf tutulması,
  • Araç Muayene ücretlerinden Devlet payından feragat edilmesi ve şirket karından indirim talep edilmesi,
  • Muayene süresinin 1 yıl arttırılması,

Yukarıdaki seçenekler üzerine çalışma yapılıyor. Yakın bir zamanda çalışmanın netleşeceği ve yeni dönemde Meclise kanun teklifi olarak verileceği edindiğimiz bilgiler arasında.

Umarız bu sefer Sosyal Medya gücü, gerçek gücünü gösterir ve araç sahipleri tepkilerinin karşılığını alır.


Son Yazılarımız