Araçlarla İlgili Önemli Karar! Resmi Gazetede Yayınlandı

Agoda WW

Araçlarla İlgili Önemli Karar! Resmi Gazetede Yayınlandı. Avrupa Birliği yasalarına uyum çerçevesinde alınan kararlar doğrultusunda 2022 yılından itibaren üretilecek olan araçlarda bulunması gereken yeni özellikler belirlendi.

Alınan yeni kararla karayollarında sürücülerin ve yolcuların can ve mal güvenliğini sağlamak amaçlanmaktadır. Üretimi 2022 yılı ve sonrasında yapılacak araçlarda zorunlu gelişmiş güvenlik önlemlerine ilişkin yeni kriterler belirlendi.

Araçlar Alkol Ölçümü Yapabilecek Ve Çıkan Sonuca Göre Motor Kilitlenecek

Yeni üretim yapacak firmalar alkol metre muayenesi için araca standart bir donanım ekleyecek ve sürücünün alkol sınırının üzerinde olması durumunda araç motorunu kilitleyecek.

Avrupa Birliği Yasalarına Uyum

Avrupa Parlamentosu ve Konsey Regülasyonu uyum çerçevesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hazırladığı “Motorlu Araçlar ve Römorkları ile Bunlar için Tasarlanan Aksam, Sistem ve Ayrı Teknik Ünitelerin Genel Güvenliği ve Korunmasız Karayolu Kullanıcılarının ve Yolcuların Korunması ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği” Resmi Gazete’ de yayınlandı.

Acil Çağrı Sistemi

Araç kazası öncesi ve sonrasını kaydetme ve depolama özelliğine sahip sistem olmak zorunda.  Kaydedilen verilerde kaza yapan aracın; kaza sırasındaki konumunu frenlemesini ve hızını belirlemelidir. Ayrıca araç kazayı 112’ye bildirmelidir.

Yeni belirlenen yönetmelikle sürücülerin, yolcuların, yayaların trafikte daha güvenli zaman geçirmeleri can ve mal kaybının azaltılması planlanmaktadır.