Bit Pazarına Nur Mu Yağdı?

Agoda WW

Malum, dünyayı kasıp kavuran ve yavaş yavaş etkisinin azaldığı pandemi her piyasayı kötü etkiledi. Otomobil satışlarıda bundan nasibini aldı tabiki. Nisan ayında ikinci el araç satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre %15 oranında bir daralma yaşandı. Bunun etkisi başta galericiler olmak üzere, online ilan platformlarında ve sosyal medya satış gruplarında hissediliyor.

Nisan ayında en çok satılan ikinci el modeller ise Volkwagen, Renault ve Fiat oldu. Pandeminin etkisini azaltaması ve özellikel Bayram sonrası için normalleşme sürecine girilmesi beklendiğinden, Haziran ayı başından itibaren ikinci el piyasasında fark edilir bir hareketlenme olacağını düşünüyoruz.

Beklentimiz Haziran ayının ilk haftasında, ilk hareketlilikten ve yerini bulma süreci olacağında %4-5 oranında bir düşüş ve ikinci haftası itibariyle %7-10 arasında bir artış olacağı yönünde. Araç alacakların bu uyarımızı dikkate almasında fayda var.

Sıfır araçlardaki stok sıkıntısı ve yeniden üretimlerin yeni başlaması sebebiyle teslimatlara bir kaç ay daha olması sebebiyle ikinci el araçlardaki bu artışın bir kaç ay daha sürmesi kaçınılmaz. Hal böyle olunca yükselen ikinci el fiyatları, istikrarlı ikinci el pazar payının büyümesini sekteye uğratıyor. Fiyatların anormal seviyede yükselmesi satılan adet sayısının düşmesine neden oluyor.

Geçen yılın verilerine baktığımızda en çok tercih edilen araçların 1-5 yaş arası araçlar olduğunu görebiliyoruz. Ama salgın sebebiyle, ikinci el fiyatlarında yaşanan anormal düzeydeki hareketlilik, ikinci el araç ilgisinide değiştirmeye başladı. İnternet platformlarında ve sosyal medyada aranan araç yaş aralığı 2 kat arttı.

Satıcıların fiyatları yükseltmesi ama alıcıların bütçesinin aynı kalması, aranan araç yaşının değişmesine, daha yaşlı araçlara yönelinmesine neden oldu. Özellikle B ve C segmentindeki 5-10 yaş arası araçlar, hem fiyat, hem yedek parça hemde MTV konularında, önceki dönemlerde aranan 1-5 yaş arası araçlara göre daha avantajlı olduğundan ilgi daha yaşlı araçlara doğru kaymaya başladı. 5-10 yaş arası araçların aranma hacmi %24 artarken, 10 yaş ve üzeri araçların aranma hacmi %18 artış gösterdi.

Bu veriler bize gösteriyor ki, Bit pazarına nur yağdı!


SON YAZILARIMIZ