Dikkat Çeken Gelişme! Sıfır Otomobillerede Ekspertiz Zorunluluğu Geliyor!

Sıfır otomobillerin nakliyesi sırasında veya bayide beklerken çeşitli hasarlar meydana gelebiliyor. Bu hasarların yarattığı mağduriyetleri çok fazla duymaya başladığımız bu günlerde önemli bir yasa tasarısı için adım atıldı. İşte Sıfır Otomobillere Ekspertiz Zorunluluğu haberinin detayları..

Sıfır Otomobillere Ekspertiz Zorunluluğu

İkinci el otomobillerde zorunlu hale getirilen ekspertiz raporu araç alanların mağdur olmaması için önemli bir adımdı. Benzer bir uygulamanında sıfır otomobiller için yapılması konusunda Meclise Yasa Teklifi verildi. Verilen teklif eğer yasalaşırsa sıfır otomobil alımlarından önce ekspertiz raporu zorunlu olacak.

Sıfır otomobiller fabrikadan bayiye sevk sırasında veya bayide beklerken hasar alabiliyor. Böyle olunca oluşan hasar tamir ediliyor ve sıfır otomobil olarak satılıyor. Son dönemde sıfır otomobil alanların hasarlı sıfır otomobil aldıklarına dair paylaşım ve şikayetler artınca MHP’li iki Milletvekili Mustafa Kalaycı ve Mustafa Hidayet Vahapoğlu bir teklif hazırlayarak Meclis’e sundu.

Teklifin hükümetin ortağı partinden yani MHP’li Milletvekillerinden gelmesi sebebiyle yasalaşmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yeni yasama döneminde yasalaşmasını beklediğimiz teklifle birlikte Sıfır Otomobillerde Ekspertiz Raporu Zorunluluğu gelecek ve hasarlı sıfır otomobil vakalarının önüne geçilmiş olacak.

Teklifin detayına buradan ulaşabilirsiniz.

En Son Hasarlı Sıfır Otomobil Haberi

Son olarak geride bıraktığımız mayıs da İzmir Buca’da bayiden dünyaca ünlü bir otomobil işletmesinin 2020 model aracını satın alan Duygu Çamtaş, aracını ekspertize götürdüğünde ön kaputun cıvatalarında sök-tak olduğunu öğrenmiş, üretici firmadan gelen cevap üzerine ise konuyu mahkemeye taşıyacağını belirtmişti.


Son Yazılarımız