Dünya Üzerinde Ortalama Bir Maaş İle Ne Kadar Benzin Alınıyor?

Değişen akaryakıt fiyatları beraberinde kafalarda en düşük ve en pahalı benzini hangi ülkeler kullanıyor sorusunu getiriyor. Gelin picodi’nin yaptığı bir araştırmayı beraber inceleyelim ve ortalama bir maaşla hangi ülkede ne kadar benzin alınıyor inceleyelim.

Ortalama Maaş İle Ne Kadar Benzin Alınıyor

Öncelikle Avrupa’daki benzin fiyat değişimlerini inceleyelim. Ülkemiz dahil bir çok ülkede 2019 yılına göre benzin fiyatlarında düşüş görülüyor.

Detaylı incelediğimizde Avrupa’da en ucuz benzini Rusların aldığını görebiliriz. Ruslar bir litre benzine ortalama 58 Euro Cent (0,58€) ödüyorlar. En yüksek ücreti ise 1,58€ ile Hollandalılar ödüyor.

2020 yılının ilk yarısındaki ortalama benzin fiyatlarını ortalama maaşlarla kıyasladığımızda ortaya çok ilginç veriler çıkıyor. Aşağıdaki tablodan bu detaylı analize ulaşabilirsiniz.

Verilere baktığımızda aslında en ucuz benzini kullanan ülkelerden biriyiz. Bu tez doğru ancak maaş ortalaması Avrupa’nın çok altında olduğu için ne yazık ki ortalama maaş ile benzin alımı konusunda alt sıralarda yer alıyoruz.

Kaynak: picodi

Son Yazılarımız