Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonu Ağı Genişletiliyor

2022’de Yerli Otomobilin banttan inecek olmasıyla birlikte elektrikli araç şarj istasyonu talebinde artış olması bekleniyor. 2030’da ise ortalama 2 milyon elektrikli araç olması beklenirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı şarj istasyonlarının arttırılması için çalışmalarına hız verdi.

Türkiye genelinde Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının arttırılması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca çalışmalara hız verildi. Tüm teknik ve idari hususlar ele alınarak, gerekli donanım standartlarının oluşturulması, mevzuat düzenlemeleri, fiyatlandırma ve hızlı şarj gereksinimleri gibi detaylar belirlenmeye başlanıyor.

Yapılan çalışmaya göre 250 bin adet kamuya açık şarj noktası oluşturulması planlanıyor. Şarj altyapısının, elektrikli araçların sayısının artmadan önce yapılması önemli bir gelişme. Bazı AVM otoparklarında, bazı benzin istasyonları ve otomobil markalarının showroomlarında şarj istasyonları bulunuyor. Ancak sayıları tabiki yeterli düzeyde değil.

Bu yapılan çalışma ile yaklaşık 250 bin adet yeni şarj noktası oluşturulacak ve şarj noktası haritası düzenlenecek. Tüm bu çalışmaların 2 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.


Son Yazılarımız