İşte Otomobillerin Periyodik Tablosu: İkonik Renklerden Oluşan Gearodik Tablo

İskoç firma Peter Vardy, efsane olmuş ve renkleriyle özdeşleşmiş bazı otomobil modellerini bir araya getirerek otomobil tutkunlarının yakından tanıdığı bazı otomobillerin en ikonik renk seçeneklerini bir araya getirerek bir tablo oluşturdu. Gearodik Tablo adı verilen bu tabloda renklerin popülaritesi ortaya koyuluyor.

Gearodik Tablo

Showroomlarında çok sayıda farklı markalardan oluşan lüks otomobilleri barındıran Peter Vardy, bazı popüler lüks markaları ve en çok satılan renkleri bir tablo olarak hazırlamış. Bir nevi periyodik tabloyu andıran bu tablonın adı Gearodik Tablo. Ve bu tabloya göre en popüler otomobil rengi Gri.

otomobil renk tablosu

Gearodik Tablo olarak adlandırılan renk şemasındaki her bir kutucuk, bazı otomobillerin ikonik renk seçeneklerini ortaya koyuyor. Land Rover yeşili, Ferrari Rosso Corsa kırmızısı, Volkswagen Golf grisi ya da Subaru mavisi, bu hemen her otomobil tutkunu tarafından bilinen renk seçeneklerinden yalnızca bazıları.

Otomobil dünyasında sarı renk anıldığında pek çok kişinin aklına ilk olarak bir Lamborghini gelebilir. Ancak Gearodik tablodaki sarı renk sütununa baktığımızda karşımıza bir Volvo, Renault, Lotus ve BMW çıkıyor. Bu noktada Lamborghini’nin fosforlu yeşil gibi pek çok ikonik renge sahip olması, sarı sütunda yer alamamasına neden olmuş olabilir.

İşte Efsane olmuş modellerin ikonik renkleri.

Aston Martin – Silver Birch

aston martin

BMW – Phoenix Yellow

bmw

Ford Mustang – Highland Green 

ford mustang

Subaru – Mica Blue

subaru

Kaynak: webtekno


Son Yazılarımız