Japon Minivan Toyota Sienna Yenilendi

Agoda WW

Japon marka Toyota’nın ilk kez 1997 yılında üretmeye başladığı ve günümüzde üretimini SUV platformunda yaptığı minivan modeli olan Toyota Sienna 4.jenerasyonu ile baştan aşağı yenilendi.

Bu yenilenme öyle bir iki makyajdan ibaret değil. Hatları daha belirginleşen yeni Toyota Sienna, genişleyen ön panjur ve yükselen burun ile artık daha agresif görünüme sahip.

Yeni Toyota’yı görünce SUV platformundan çıktığını anlamak zor değil. RAV4 ve Highlander’ın üretildiği TNGA-K platformunda üretilen yeni Toyota Sienna birçok değişiklik geçirmiş adeta baştan yaratılmış diyebiliriz.

Ön kısıma baktığımızda, panjurun genişlemesi farklı bir görünüm katmış. Dikey hava girişleri muhtemelen sahte ancak görünüme etkisi olduğu bir gerçek.

Hatların belirginleşmesi çok güzel olmuş. Toyota Sienna karakter kazanmış diyebiliriz. Ön far takımının selefinden çok farklı olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde led arka stop takımınında selefinden çok farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni Totoya Sienna önceki modellerine göre daha düşük beygir gücüne sahip. Selefinde 296 beygir güç üreten 3.5 litre V6 motor varken, yeni modelde 243 beygir güç üreten 2.5 litre dört silindirli benzinli motor ve iki elektrik motoru mevcut. Arka koltuk bölgesinde yer alan küçük bataryası bu model için yeterli değil düşüncesindeyiz. Aslında bu heybetli duruşa en azından eski beygir gücü iyi giderdi.

Yeni Toyota Sienna 4 farklı sürüş moduna sahip ve 2 farklı çekiş sistemine sahip. ABD pazarında LEXLEXSEPlatinum ve Limited olmak üzere 5 farklı donanım seviyesiyle satılacak.

Diğerlerine göre daha sportif görünen XSE; 20 inçlik siyaj jantları, petek desenli ızgarası ve diğer siyah detaylarıyla kendini öne çıkarmayı başarıyor.

Yeni Toyota Sienna’nın iç tasarımıda büyük değişiklik barındırıyor. Android Auto, Apple CarPlay desteğine sahip ve 8 inç geniş multimedya ekrana sahip. Gösterge paneli ise 7 inç.

Paketlere göre değişkenlik gösteren çok sayıda usb girişi, wifi, 12 hoparlörlü JBL premium ses sistemi, digital dikiz aynası dört bölgeli klima kontrol sistemi ve 360 derece kamera sistemi Sienna’nın sahip olduğu teknolojik özelliklerden bazıları.

Yeni Toyota Sienna’da bagaj kapısı ve yan kapılar ayak hareketiyle kolayca açılma özelliğine sahip. Geniş iç hacme sahip olan Sienna 8 kişi oturma kapasitesine sahip. Güvenlik teknolojileri bakımından da oldukça dolu özelliklere sahip. Yeni Toyota Sienna standart donanım olarak ön çarpışma ikazı, şeritten çıkma uyarısı, otomatik uzun farlar, adaptif hız sabitleyici ve trafik işareti tanıma sistemine sahip.


SON YAZILARIMIZ