Japon Otomotiv Devi Nissan’ dan Kötü Haber 20.000 Kişiyi İşten Çıkarmayı Planlıyor

Agoda WW

Corona virüsün etkileri firmalarda kendini göstermeye devam ediyor. Dünyada pandemi ilan edilen, virüs nedeniyle tüm hayatımız olumsuz etkilenirken, ekonomiyi de olumsuz etkileniyor. Dünya devi firmalardan kötü haberler gelmeye devam ediyor.

Japonya’nın en büyük firmalarından olan, araçları tüm dünyada büyük ilgi gören Nissan , 20.000 kişiyi işten çıkartabileceğini açıkladı.  Ekonomik durumlarını düzeltmek için kredi arayışında olan firma bu duruma çözüm bulmazsa çalışanlarından 20.000 kişiyi işten çıkartarak küçülmeyi planlıyor. Nissan’ın işten çıkartmayı planladı kişi sayısı küresel çaptaki iş gücünün %15’ini oluşturmaktadır. Firma 1999 yılında yaşadığı krizden sonra ilk defa bu kadar işçi çıkartacak. Ayrıca başta Endonezya olmak üzere bazı ülkelerde fabrikalarını kapatma konusu gündemde.

Neden otomotiv firmaları bu kadar çok etkilendi?

Dünya genelinde oluşan salgın nedeniyle sıfır araçlarda talep düşüşü yaşandı. Ayrıca firmalar pandemi nedeniyle üretimlerini bir süre durdurmak zorunda kaldı,  mevcut ellerindeki stokları ise birçok ülkede sınırların kapalı olması sebebiyle sevk edememişlerdir. Firmalar corona virüsün ekonomik etkileri azaltmak için yüklü miktarda kredi arayışına girmektedirler ancak virüs neredeyse tüm sektörleri olumsuz etkilediğinden, kredi bulmakta zorlanıyorlar.