Koronavirüs Klima Teknolojilerinide Değiştirecek

Koronavirüs Klima Teknolojilerinide Değiştirecek
Agoda WW

Dünyada etkisini gösteren Koronavirüs hayatımıza bir çok yeniliği de beraberinde getirdi. Sosyal mesafeden maskeye, oturma düzeninden seyahate kadar birçok değişiklik hayata geçmeye başladı. Otomobil sektöründe de benzer değişikler kaçınılmaz olacak.

Koronavirüs bugüne kadar bildiğimiz uyguladığımız birçok şeyi değiştirdi ve değiştirmeye de devam edecek. Bundan nasibini alanlardan biride otomotiv sektörü olacak. Özellikle otomobil içerisinin hijyeni sürücü ve beraberindeki yolcular için oldukça önem arz ediyor.

Bu önem beraberinde yeni teknolojilerin geliştirilmesini tetikliyor. Lükse segmentte bir çok model üreten Lexus, bu teknolojiyi geliştirip ilk uygulayan firmalardan biri. Ucu 1997 yılına kadar gidiyor.

Lexus patentli teknolojisi Nanoe ile hem otomobil içerisindeki virüsleri %99 a kadar temizlerken, aynı zamanda yaşlandırmak karşıtı etkisiyle lüksü her alanda hissetmenizi sağlıyor. 1997 yılında geliştirilen bu teknoloji her geçen sürede geliştirilerek bugünlere kadar getirildi. Bu teknolojisi ile 2012 yılında Yılın İnovasyon ödülünü aldı.

Lexus Nanoe teknolojisini birçok modelinde standart donanım olarak sunuyor. Nanoe teknolojisi sayesinde otomobil içerisinde, ideal sıcaklık ve nem dengesi sağlanırken, kötü kokuları bertaraf edip virüs ve bakterileride %99 a kadar yok ediyor.

Çalışma sistemi ise aslında oldukça basit. Klimadan püskürtülen 20-90 mikron çapındaki su partikülleri virüsü tutuyor ve Hidroksil radikalleri (OH) tutulan virüsü parçalayarak etkisini kaybettiriyor. (OH radikali, Oksijen ve Hidrojenden oluşan serbest dolaşım sağlayan, hücre öldürücü etkisi olan bir radikaldir.)


SON YAZILARIMIZ