Özlediğimiz İnsan, Dünya Lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı Araba Modelleri!

Atatürk döneminde ülkemizde otomobil üretimi olmadığı için ve dünya genelindeki savaş, yokluk ortamı bu konuda seçici davranmayı zorlaştırdığı için O’nun tercihi olmayan ve kendisine hediye edilen 3 adet makam aracı olduğunu biliyor muydunuz. Mustafa Kemal Atatürk’ün, Cadillac, Mercedes ve Lincoln makam araçları bulunmaktaydı.

Bu arabalar dönemin en prestijli markaları olan Cadillac ve Lincoln ürünlerdir. Medyada pek bahsedilmeyen ancak bazı akademik araştırmalarda görülen bir Mercedes’i de olmuştur. Onun Cumhurbaşkanlığı yaptığı süre boyunca kullandığı arabalar bugün Anıtkabir’de sergilenmektedir.

1-Cadillac

Atatürk’ün makam aracı olarak kullanmış olduğu bu otomobil, Cadillac 80 serisi olup, özel üretimdir. Atatürk’e hediye edilen Cadillac’ı Atatürk, 1936-1938 yılları arasında kullanmıştır. Şu anda Anıtkabir’de sergilenen söz konusu araba, zamanının motor gücü bakımından en güçlü otomobillerinden biriydi. Cadillac’ın Anıtkabir’deki salonda ziyaretçiler tarafından en çok ilgi gören tarafı ise saatinin 09:05’e ayarlanmış olmasıdır

2-Lincoln

Atatürk’ün 2 adet Lincoln arabası vardı. Bu otomobiller, Lincoln K serisidir ve Lincoln’ün tek Cabriolet versiyonudur. Arabalar 1934 model olup 1935 ile 1938 yılları arasında kullanılmıştır. Genelde tören arabası olarak görülmüş ve bu işlerde tercih edilmişlerdir. Arabaların o dönem için en dikkat çeken yanı ise zırhlı olmalarıdır. Aynı Cadillac gibi bu arabalar da Anıtkabir’de sergilenmektedir.

3-Mercedes

Atatürk’ün dendiğinde akla Cadillac ve Lincoln arabaları gelir. Mercedes marka otomobili çok bilinmez. Atatürk’ün kullandığı bu otomobil, Mercedes’in Sindelfingen modelidir. Bu model yalnızca 1924 ile 1929 yılları arasında üretilmiştir. Söz konusu otomobil, aynı zamanda Atatürk’ün ilk arabası olma özelliğine sahiptir.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR