TOGG Yerli Otomobilde “Yerli” Tartışması Sürüyor! TOGG Gerçekten Yerli Mi?

İlk duyurulduğu günden bu yana çok fazla tartışıldı ve tartışılmaya da devam ediyor. Kimi kesim tarafından “Yapılır”, kimi kesim tarafından “Yapılamaz” denilsede TOGG Yerli Otomobil projesinde en çok tartışılan konulardan biri de “Yerli” vurgusu.

TOGG Gerçekten Yerli Mi?

TOGG Yerli Otomobil projesi ilk günden beri “Yerli” vurgusuyla ön planda. Bursa Gemlik’te fabrika temeli atılan TOGG’un yol haritasına bakıldığında çalışılacak iş ortaklarının büyük bölümü yabancı firmalardan oluşuyor.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ta paylaşımında hata yapma payı olmadığı için yabancı iş ortaklarıyla çalıştıklarını dile getirdi. Tabi hal böyle olunca “Bu Nasıl Yerli?” sorusu akıllara geliyor. Karakaş’ın açıklamasına göre %51 oranında yerli olan TOGG projesi, 2024 yılında %68 oranında yerli olacak şekilde planlanıyor.

Ancak yine de TOGG için “Yerli” diyemeyiz. Çünkü yerli diyebilmemiz için tüm parçalarının %100’ünün ülkemizde üretiliyor olması gerekir. Yerli Otomobil diyemeyiz ancak Yerli Markamız diyebiliriz. Bu aşamada TOGG için Yerliden daha çok Devşirme diyebiliriz.

Hangi Firma Neresini Yapıyor?

– Aracın elektrikli motoru için Bosch ile çalışılıyor.

– Batarya için Çin ağırlıklı dünyanın en büyük 6 firması ile gizlilik sözleşmesi imzalandı. Geçen hafta Gürcan Karakaş, üretime kadar bataryayı yerlileştirmek istediklerini söyledi. Batarya hücresini alıp, batarya paketini TOGG hazırlayacak.

– Araç entegrasyonu (aktarma organları) konusunda teknoloji partneri olarak Alman mühendislik firması EDAG seçildi. Onlar yerli otomobilin elektrik altyapısını (platform) hazırlıyor. EDAG bu doğrultuda Gebze’de Türkiye ofisini açtı.

– Myra, İngiltere’nin kabul gördüğü, özellikle mekanik akşamlarda, şasi sistemleri konusunda yerli otomobilin ortaklarından birisi. Şasiyi TOGG’un kontrolünde geliştiriyorlar.

– Tasarım ve prototipler için bildiğiniz gibi İtalyan Pininfarina ile anlaşıldı. Tasarım tescili ise TOGG’a ait. Yani TOGG’un isteği doğrultusunda geliştirme yapıyorlar. Ayrıca dünyanın en önemli tasarımcılarından biri olan Murat Günak’tan da danışmanlık alıyorlar.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın iş ortakları ve destek alınan bölümleri özetlediği paylaşım ise şu şekilde;

– Elektrikli motor: Alman Bosch
– Batarya: Çin
– Araç entegrasyonu: Alman EDAG
– Şasi sistemleri: İngiliz Myra
– Tasarım: İtalyan Pininfarina


Son Yazılarımız