TOGG’a Avrupadan Tasarım Tescili

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi’ne (EUIPO) yaptığı tasarım başvuruları için tescil almaya hak kazandığını duyurdu.

TOGG’dan yapılan açıklamada, Tescil için yapılan başvurunun onaylandığını ve tescil almaya hak kazandığını bildirdi. Bu kapsamda, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen Türkiye’ye ait olacak. Böylelikle tasarımların üçüncü şirketler tarafından kopyalanmasının önüne geçilmiş olacak. TOGG’dan yapılan açıklamada Asya ve Amerika içinde tasarım tescil başvurusunda bulunacaklarını ve bu işlemlerin 2020 yılı içerisinde tamamlamayı planladıklarını belirtildi.

Bu tescil imkanı ile 5 yıl süreyle tüm tescil hakları, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde yüz Türkiye’ye ait olacak ve kısmen veya tamamen kopyalanması önlenmiş olacak.

150 BİN SAAT ÇALIŞILDI

27 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilen lansmanda kamuoyuna tanıtılan yerli otomobilin, TOGG tasarım ve mühendislik ekiplerinin liderliğinde toplam 150 bin saatlik bir çalışma sonunda ortaya çıktığı bilgisi verildi.

Tasarım süreci kapsamında Türkiye’den ve dünyadan toplamda 18 tasarım evinin, TOGG’un belirlediği 6 farklı kriter ile objektif bir değerlendirmeye alındığı, TOGG Tasarım Ekibi’nin yaptığı değerlendirmede ise en yüksek skoru alan 3 tasarım eviyle sürece devam etme kararı verildiği belirtildi.

Türkiye’nin otomobilinin tasarımını belirlemek için geniş kitlelerle yapılan otomobil satın alma davranışları araştırmasındaki bulgular doğrultusunda hazırlanan tasarım kılavuzunun, bu 3 tasarım eviyle paylaşılarak 2 boyutlu tasarım yarışması sürecinin başladığı da aktarıldı.

Bu süre zarfında 100’ün üzerinde farklı temanın değerlendirildiği, tüketici araştırmalarında tespit edilen beklentilerin tasarım evlerine geribildirim olarak verildiği belirtildi.


SON YAZILARIMIZ

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR