Türkiye’de Tek! 94 Model Şahin Görenleri Şaşırtıyor

Türkiye'de Tek! 94 Model Şahin Görenleri Şaşırtıyor

Efsaneler arasına girmiş bir araba. 94 model ve neredeyse sıfır kilometre. Evet inanması güç ama gerçek. Türkiye’nin tek 94 model ve 6 bin 600 km de olan Şahin’i.

90’lı yıllardan günümüze kadar gelebilmiş ve her dönemin çok tutulan arabası olan kuş serisi Şahin. 94 model ve sadece 6 bin 600 km de. İlk sahibi bir kadın. Kendisine hediye olarak alınan aracı kullanamam diye bir hangarda yıllarca tutuyor. Şimdi ki sahibi bunu öğreniyor ve araç sahibi kadınla irtibat kurup aracı kendisinden alıyor.

Araç en ufak vidasına kadar orjinal. Hatta bujisinden hava filtresine kadar her şey fabrikadan çıktığı ilk günkü gibi. Tam bir koleksiyoner arabası aslında.

Şimdiki sahibi aracı alıyor. 27 bin liraya satışa çıkarttığında anında 25 bin lira teklif geliyor ve sonrasında satmaktan vazgeçiyor. Duyulunca zaman içeriside 45 bin liraya kadar teklif alıyor ancak aracı satmıyor.

Aracın koltuklarında naylon poşetleri bile duruyor. Hatta öyleki arka koltukta oturan dahi olmamış. Orijinallikten yıkılıyor desek yanlış olmaz.

Dört lastiği, stepnesi, tamponu, aynası kısacası a dan z ye aklınıza gelen her parçası orijinal. O dönem fabrikasyon çıkan araçlarda teyp ve paspas olmuyor, aracı satın alan sonradan kendi taktırıyordu. Bu araçta ise ne paspas var ne teyp. Dedik ya tam bir orijinal.

Aracın ilk gün alınan tüm evrakları, kitapçıklarına kadar herşeyi eksiksiz ve ilk günkü temizliğiyle duruyor.

Bugün halen çok ciddi kitlesi ve hatta fanı olan Tofaş Kuş serisi Şahin’in sıfır ayarındaki bu hali koleksiyonerlerin iştahını kabarttığı kesin.

Umarız değerini bilecek birinde uzun yıllar kalır.


SON YAZILARIMIZ