Türkiye’nin Gözü Kulağı Ondaydı! İşte TOGG! TOGG Nedir? TOGG Açılımı Nedir? Yerli Otomobil TOGG Özellikleri Nelerdir?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu olarak adlandırılan TOGG Türkiye’nin yerli otomobili olma özelliğini taşıyor.Türkiye’nin Gözü Kulağı Ondaydı! İşte TOGG! TOGG Nedir? TOGG Açılımı Nedir? Yerli Otomobil TOGG Özellikleri Nelerdir? sizin için yazımızda.

İşte TOGG!

TOGG Açılımı Nedir?

TOGG, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kısaltması olarak biliniyor. Anadolu Grubu, BMC, Turkcell, Zorlu ve TOBB tarafından oluşturulan grup yerli otomobili üretecek.

Yerli Otomobil TOGG Özellikleri Nelerdir?

Türkiye’nin Otomobilleri Girişim Grubu tarafından Türkiye’nin ilk yerli otomobili olma özelliği taşıyan TOGG ilk olarak SUV ve SEDAN olarak 200 beygir ve 400 beygir güçlerinde üretilecek.

Diğer elektrikli otomobilllere göre daha hızlı şarj olma özelliği taşıyacak olan TOGG 30 dakikanın altında bir sürede yüzde 80 batarya dolumu ile kullanıcılarının karşısına çıkacak.

500 kilometre menzili olacak, 30 dakikada şarj edilebilecek, 15 yılda 5 model üretilecek, 2022’de yollara düşecek.

Türkiye’nin Otomobili, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak. Doğuştan elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı olacak ve güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan otomobil, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

Euro NCAP 5 yıldız seviyesine uyumlu, platforma entegre edilmiş batarya ile yüksek çarpışma dayanımı ve yüzde 30 daha fazla burulma direncine sahip olacak. Araç menziline yüzde 20’ye kadar katkı sağlayan geri kazanımlı frenleme de otomobilin önemli özelliklerinden biri olarak öne çıkıyor.

Türkiye’nin otomobili bağlantılı altyapısıyla sürekli internetin içinde yerini alacak, internete bağlanabilmek için farklı bir cihaza ihtiyaç duymayacak. Otomobil, tüm akıllı şehir altyapısı, elektrik şebekesi, cihazlar, evler ve binalar ile iletişim halinde olacak ve yaşamın birçok farklı alanında kullanıcısının yerine düşünen bir asistana dönüşecek.

İlerleyen yıllarda, özellikle 5G teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte bağlantılı otomobil akıllı yaşamın merkezine yerleşecek ve mobilite ekosistemi içinde doğacak yeni hizmetler kullanıcıların hayatına değer katan ve kolaylaştıran farklı bir mobilite deneyimi yaşatacak.


Son Yazılarımız