Türkiye’nin İlk Uçan Otomobili Olmayı Hedefleyen AirCar Gerçek Olacak Mı?

Türkiye’nin yerli girişimi AirCar, uçan otomobil ile 2025’te İstanbul semalarında olmayı hedefliyor. İlk etapta hava taksi hizmetinde kullanılması hedeflenen AirCar, Türkiye’nin ilk uçan otomobili olmayı hedefliyor. Peki sizce bunu başarabilecek mi?

Türkiye’nin ilk uçan otomobili olmayı hedefleyen AirCar yerli girişim olarak Eral Altunbozar tarafından kuruldu. Şirket ismide proje ile aynı. İlk uçuş denemesinin 2025 yılında yapılması planlanıyor. Peki sizce bunu başarabilecek mi?

Uçan Otomobil AirCar

AirCar, ilk etapta hava taksi amacıyla kullanılmak üzere planlanıyor. Tabi bu uzun bir süreç. AirCar’ın 1/10 ve 1/3 boyutlu prototipleri başarıyla üretildi ve test aşamasında. Bundan sonraki süreçte 1/1 boyutuyla üretilecek ve test edilmeye başlanacak.

Avrupa Sivil Havacılık Birliği’nin uçan otomobiller ile ilgili hazırladığı çalışmaya göre düzenlemeler ve geliştirmeler yapılıyor. 2025 yılında gerçek boyutuyla testlerin tamamlanması ve uçuş sertifikasının alınması amaçlanıyor.

AirCar tamamen elektrikli ve %100 otonom olacak. İnsansız hava taşıma aracı olarak düşünebiliriz. İlk etapta planlanan yolcu sayıcı en fazla 2 kişi. Daha sonraki yıllarda 4 ve daha fazla kişili modelleride tasarlanacak. Ancak ilk etapta 1 kişi ile 80 km, iki kişiyle 50 kilometre menzile sahip olacak olan Air Car, boş olarak 250 kg ağırlığa sahip olacak şekilde tasarlandı.

Aslında proje gelecek vaat ediyor. Zira yenilikçi tüm çalışmalar yatırımcı bulabiliyor. AirCar’da yatırımcı bulabilir veya mevcut kaynaklarını verimli kullanabilirse, doğru bir planlama ile 2025 yılında göklerde yerini alabilir.

AirCar’ın Teknik Özellikleri ise şöyle;

Son hız: 120 km/h
Menzil: 72 km
Yolcu kapasitesi: 2 kişi
Yük kapasitesi: 500 kg
Güç: 400 kW (> 530 hp)
Şarj süresi: 15 dk içinde %80’i


Son Yazılarımız