Volkswagen’in Irkçı İddialarına Neden Olan Tepki Çeken Reklam Videosu

Agoda WW

Otomotiv devi Volkswagen’in geçen yıl ekim ayında tanıtımını gerçekleştirdiği Volkswagen için Instagram hesabından yayınladığı son reklam videosu Almanya’da tartışmalara yol açtı. Gelen tepkilerin ardından firma videoyu Instagram sayfasından silmek zorunda kaldı.

Volkswagen firmasının yeni Volkswagen Golf 8 modelinin tanıtımı amacıyla hazırladığı video ırkçı imalarla süslendiği iddiasıyla tepki çekti. Videoda; sokakta park halinde duran yeni Volkswagen Golf’ ün etrafında duran, siyahi bir oyuncunun büyük, beyaz bir el tarafından tutulup, itilmesi ve ekran dışına atılması, kullanıcılar tarafından ırkçılık çağrışımı yapıldı iddialarına neden oldu. Ayrıca videoda ekranda ‘Der neue Golf’ (Yeni Golf) yazısı belirirken 7-8 saniye ‘’Neger’’ (zenci) kelimesinin görülmesi bazı kullanıcılar tarafından Almanca’ da zenci hareketini çağrıştırdığı iddia edildi.

Video Yayından Kaldırıldı Ve Firma Yetkilileri Özür Diledi

Video yayınlandıktan kısa süre içerisinde kullanıcılar tarafından gelen tepkiler ve iddia edilen ırkçılık söylemleri üzerine video yayından kaldırıldı ve firma yetkilileri özür dilemek zorunda kaldı. Yönetimden konuyla ilgili ‘Video açıkça yanlış ve tatsız bu konunun sebebini bulup, gerekeni yapacağız’ şeklinde açıklama geldi.