Volkswagen’in Türkiye Yatırımıyla İlgili Flaş İddia

volkswagen türkiye fabrikası
Agoda WW

Bir süre önce Türkiye’de yatırım yapacağını duyuran Volkswagen ile ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı. Fabrika kurmak için Manisa’da şirket kuran Alman devinin yeni yatırımının fidanlık arazisine yapılacağı iddia edildi.

Türkiye’de yatırım yapmak için bir süre önce Manisada büyük bir sermayeli şirket kuran Alman devi, sınır ötesi operasyonları bahane ederek yatırımı bekletme kararı almıştı. Türkiye ve Türk otomotiv endüstrisi için oldukça önemli olan bu yatırımın fabrikasının Sözcü’de yer alan habere göre inşa edileceği alan içerisinde fidanlık arazisininde yer aldığı iddia edildi.

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan katıldığı sosyal medya canlı yayınında Volkswagen fabrikasının Manisa Muradiye fabrikasında yapılacak olan fabrikasının arazisi içerisine orman fidanlığının bulunduğunu, fabrikanın tarım arazisine yapılacağına dair duyum aldıklarını belirtti.

Söz konusu yatırım için Muradiye Fidanlığı’nın Hazine’ye devredildiğini belirten Akcan,” Volkswagen için Manisa Muradiye’de 5 bin dönümlük alan tahsis edildi. Bunun 1000 dönümlük alanını Muradiye Fidanlığı oluşturuyor. Fidanlıkta akasya, erguvan, kestane ve akçaağaç gibi özel bitkile yetiştiriliyor. Fidanlık 5 milyon fidan kapasitesine sahip ve yılda 500 milyon lira ciro yapıyor” dedi.

Volkswagen Türkiye Fabrikası

Volkswagen Türkiye yatırımı için, 943,5 Milyon lira sermaye ile Manisa’da Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi isimli bir şirket kurmuştu. Şirketin merkezi “Keçiliköy OSB Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı No: 14/118 Yunusemre/Manisa” oldu.

Şirket; otomobil, kamyon ve her nevi motorlu araç ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı, bunların parçalarının ve komponentlerinin tasarımı, üretimi ve montajı ile tüm bu ürünlerin satışı, ithalatı ve ihracı başta olmak üzere bu konularla ilgili tüm diğer faaliyetleri yürütmek amacıyla kuruldu.


SON YAZILARIMIZ