Volvo Tüm Modelleri İçin Hız Sınırlamasını Başlattı

Agoda WW

Bir süre önce Çinli otomotiv üreticisi Geely tarafından satın alınan İsveç kökenli otomobil markası Volvo, daha önce açıkladığı hız sınırlaması kararını uygulamaya geçirdi. Trafik kazalarındaki ölüm ve yaralanma oranlarını azaltma amacıyla tüm modellerinde maksimum hızı sınırlama kararını uygulamaya başladı.

Dünyanın en güvenilir otomobil markalarından biri olan Volvo, maksimum güvenlik düşüncesiyle bir yeniliği daha hayata geçirdi. Geçen yıl duyurduğu Vision 2020 yeni vizyon planı kapsamında, üretim banından çıkan tüm yeni araçlarda maksimum hız 180km/s ile sınırlandırılmaya başlandı.

Alman rakiplerine bakıldığında 250 km/s hız limitinin çok altında olması Volvo severlerde hayal kırıklığı yaratacak. Volvo’nun bu kararının arkasında şüphesiz maksimum seviyede tuttuğu yolcu güvenliği. Kimsenin Volvo otomobilde kaza ile ölmeyeceği günün hayali ile çalışan Volvo hız sınırlaması dışında başka güvenlik tedbirlerinide hayata geçirdi.

Edinilen bilgiye göre, sürüş şartlarına bağlı olarak otomatik olarak kendini ayarlayan akıllı hız kontrol sistemi tüm araçlara standart olarak uygulanacak. Sürücünün yorgun, bitkin veya alkollü olması halinde aracın kontrolünü yarı oradan ele alarak en kısa mesafede durmanızı sağlayacak olan bu sistemle, trafik kazalarına sebep olan etkenleri en aza indirilmesi planlanıyor.

Ayrıca bu sistem trafik işareti algılama sistemiyle entregre çalışarak azami hız sınırı uyarısı olan cadde ve sokaklarda hız aşımını da otomatik olarak engelleyecek. Bu sistemin özellikle okul bölgelerinden çok işe yarayacağı bir gerçek.

Volvo sürüş esnasında araç içinde yolcu davranışlarınıda izleyecek. Böylelikle olası bir trafik kazası karşısında davranış-sonuç grafiği çıkartılarak, trafik eğitimlerinde kullanılması hedefleniyor. Ayrıca Otonom Acil Fren sistemiyle, ihtiyaç halinde sürücü tarafından yapılmayan frenlemeyi otomatik olarak aktif ederek kaza riskini azaltıyor.

Volvo’nun hız sınırlaması kullanıcıları tarafından nasıl karşılanır bilinmez ancak diğer güvenlik önlemleri fevkalade önemli ve başarılı teknolojiler. Tüm bu teknolojiler Vision 2020 planı çerçevesinden tüm modellerinde standart olarak yer alacak.

Bizi Instagramda takip edebilirsiniz.


SON YAZILARIMIZ