Yeni Porsche Panamera Görücüye Çıktı! İşte Yeni Porsche Panamera Özellikleri!

Yeni Porsche Panamera spor otomobil performansını, seçkin sedan otomobillerin konforuyla bir araya getirerek artık daha geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Yeni Porsche Panamera

Porsche, 630 PS Panamera Turbo S modeli ile sınıfında en iyi performansı sunma iddiasını başarı ile ortaya koyuyor. Model ailesinin en ileri performanslı modeli olan Panamera Turbo, önceki modelinin performans değerlerini açık ara geride bırakıyor. Porsche hemde, E-Performance stratejisini takip ederek 560 PS sistem güç çıkışı sunan, bütünüyle yeni bir çekiş düzenine sahip Panamera 4S E-Hybrid modeli şarjlı elektrikli hibrit otomobilleri yelpazesine ekledi. Önceki hibrit modellerle kıyaslandığında, bütünüyle elektrikli menzil % 30’a kadar artırıldı. Geliştirilmiş şasi bileşenleri ve kontrol sistemleri, yeni nesil direksiyon ve lastiklerle bir araya gelerek konfor ve sportiflikte büyük ilerleme sağlıyor.

Yeni Porsche Panamera Özellikleri

Hızlanması Göz Kamaştırıcı

630 PS güç ve 820 nm tork değerine sahip yeni Panamera Turbo S, içten yanmalı motora sahip önceki amiral gemisi Turbo modele kıyasla 80 PS daha fazla güç ve 50 Nm daha fazla tork sunuyor. Bu artış sürüş performansı üstünde bir hayli olumlu bir etki yaratıyor: Turbo S modeli Sport Plus modundayken 0 – 100 kilometre/sa hızlanmasını sadece 3,1 saniye içerisinde tamamlıyor. Weissach’ta geliştirilen ve Zuffenhausen’da üretilen, önceki modellerden aşina olunan 4 litrelik V8 çift turbolu motor, otomobilin 315 km/sa’lik maksimum hıza ulaşabilmesi için ayrıntılı bir biçimde yenilenmiş. Etkili gücü asfalta kontrollü bir biçimde aktarabilmek ve viraj alma performansını en üst seviyeye çıkarmak için, üç odalı havalı süspansiyon, Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) ve Porsche Tork Yönlendirme Sistemi Plus (PTV Plus) dahil olmak üzere denge sistemi Porsche Dinamik Şasi Kontrolü (PDCC Sport) her bir model için ayrı olarak özelleştirilmiş ve optimize edilmiş.

Yeni Panamera Turbo S tavizsiz performansını efsanevi Nürburgring Nordschleife pistinde daha şimdiden kanıtladı: test pilotu Lars Kern dünyanın en zorlu yarış pistinde 20,832 kilometre uzunluğundaki turu tam olarak 7:29.81 dakikada tamamladı, bu şekilde Panamera “executive otomobiller” sınıfında yeni bir fotoğrafı rekora imza attı.

Yeni Panemara Daha Güçlü

Panamera GTS modelindeki V8 çift turbolu motor, güç sağlama odaklı olarak optimize edilmiş. Yeni Panamera GTS 480 PS ve 620 Nm güç değerleriyle bir önceki versiyonuna göre 20 PS daha fazla güç üretiyor. Güç çıkışı, motor hız sınırına doğru daimi olarak artış gösteriyor. Bu bakımdan, güç üretimi atmosferik motora sahip klasik spor otomobillerle benzerlik taşıyor. Asimetrik olarak konumlandırılmış arka susturucuların yer aldığı yeni standart spor egzoz sistemi ile alışılmış V8 ses fonksiyonları artık daha fazla ön plana çıkıyor.

Yeni Panamera ve Panamera 4 modelleri artık dünyadaki tüm pazarlarda, önceki modellerden aşina olunan 2,9 litre V6 çift turbolu motor ile donatılmış. 330 PS ve 450 Nm üreten otomobilin performansında bir değişiklik olmadı.

Şasi ve kontrol sistemleri, tüm yeni Panamera modellerinde daha sportif, hemde daha konforlu bir karakter sunmak üzere yapılandırılmış. Bazı sistemler sıfırdan uygulamaya koyulmuş. Örneğin, revize edilmiş Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) sönümleme konforunda fark edilebilir gelişmeler sağlarken, Porsche Dinamik Şasi Kontrolü Sport (PDCC Sport) elektrik yalpa stabilizasyon sistemi gövde stabilitesinin artmasını sağlıyor.

Porsche, yeni Panamera 4S E-Hybrid modeli ile daha performans odaklı şarjlı hibrit model sunuyor. Sekiz vitesli, çift debriyajlı PDK şanzıman ve 440 PS güç üreten 2,9 litre V6 çift turbolu motora entegre edilmiş 100 kW (136 PS) elektrikli motorun akıllı kombinasyonu toplamda 412 kW (560 PS) değerinde bir güç çıktısı ve 750 Nm’lik toplam sistem torku sunuyor. Bu bakımdan, performans değerleri bir hayli etkileyici: standart Sport Chrono Paket ile kombine edildiğinde, 0 – 100 kilometre/sa hızlanması 3,7 saniyede tamamlanıyor. Otomobil 298 km/sa maksimum hıza ulaşabiliyor. Toplam batarya kapasitesi, optimize hücreler kullanan önceki hibrit modellere kıyasla 14,1’den 17,9 kWh değerine yükseltilmiş ve daha da verimli bir enerji kullanımı elde etmek için sürüş modları optimize edilmiş. 4S E-Hybrid, tam elektrikli modda WLTP EAER City’ye göre (NEDC: 64 km’ye kadar) 54 km’ye varan menzile sahip.

Keskin Hatlara Sahip

Yeni Panamera modellerinde (spor sedana ilave olarak, çekiş sistemine göre Sport Turismo ya da daha uzun aks mesafesine sahip Executive olarak sipariş edilebilirler) göz alıcı hava girişi ızgaraları, geniş yan soğutma açıklıkları ve tek çubuklu aydınlatma modülüne sahip, önceden opsiyonel olarak sunulmakta olan Sport Design ön taraf seçeneği artık standart olarak sunuluyor. Panamera Turbo S modelinin bütünüyle yenilenen ön tarafı, yatay olarak birleşen ve bu sayede otomobilin genişliğini ön plana çıkaran daha geniş yan hava giriş kanalları ve dış mekandaki yeni tasarlanmış unsurlarla farklılık kazanıyor. Çift Turbo ön farların ışık modülleri artık birbirlerinden daha uzak.

Arkada yer alan yenilenmiş ışık şeridi artık adapte edilmiş kontür ile beraber bagaj bölmesi kapağı üstünde kesintisiz olarak yanıyor. Bu sayede, yeni tasarlanmış iki LED arka ışık kümesi arasında bir bağlantı sağlanıyor. Yeni karartılmış özel tasarım arka ışık kümeleri, dinamik geliş/gidiş işlevleriyle beraber GTS modellerinde standart olarak sunuluyor. Üç adet yeni 20 ve 21 inçlik jantların da alternatifler arasına eklenmesiyle beraber toplamda artık 10 farklı dış tasarım seçeneği mevcut.

Porsche İletişim Yönetimi (PCM)kapsamında, geliştirilmiş Sesli Pilot çevrimiçi ses kontrol sistemi, güncel yol işaretleri, tehlike bilgileri için Risk Radarı ve kablosuz Apple® CarPlay gibi ekstra dijital fonksiyonlar yer almakta. Panamera artık standart olarak sunulmakta olan, yol işareti tanımaya sahip Şerit Takip Asistanının beraberinde, Gece Görüşü Desteği, Şerit Değiştirme Asistanı, PDLS Plus ile LED matrix farlar, Çevre Görüş Kamerası ile Park Desteği ve Head-Up gösterge gibi geniş ayrıntılı yenilikçi aydınlatma ve yardım destekleri de sunuyor.

Yeni Panamera, Panamera 4, Panamera 4 E-Hybrid, Panamera 4 Executive modelleri Aralık ayında Türkiye’de Porsche Merkezleri’nde satışa sunulacak.

Kaynak: Hibya


Son Yazılarımız