Yerli Otomobil TOGG’un A’dan Z’ye Tüm Özellikleri

Yerli Otomobil TOGG'un A'dan Z'ye Tüm Özellikleri

Yarım asırı aşkın süredir süren hasreti bitirmek üzere üretilen Türkiye’nin Otomobili TOGG’un A’dan Z’ye tüm özelliklerini ve bilinmeyen fotoğralarını sizler için derledik. İşte, 5 farklı modelde ( C-SUV, C-SEDAN, C-HATCBACK, B-SUV ve C-MPV) üretilecek olan TOGG’un tüm özellikleri.

Yerli Otomobil TOGG

Türkiye’nin yerli ve milli otomobili olarak 27 Aralıkta tanıtılan ve Dünya çapında büyük ses getiren TOGG hakkında tüm önemli bilgileri burada derledik.

Euro NCAP’ten 5 yıldız alma yolunda hızla ilerleyen yerli otomobilin güç değerleri de tek motorlu, arkadan itişli versiyon için 200; çift motorlu dört çeker türev için 400 bg olarak açıklandı. Yavaş olanı 7.6 saniyede 100 km/s’e ulaşan C-SUV’nin daha güçlüsü bu görevi 4.8 saniyede tamamlayacak. Kompakt SUV, boyutlarına rağmen içten yanmalı motor taşımadığı için oldukça kısa ön ve arka sekmelere sahip; bu da aks mesafesinin C segmentinde standart modellerden daha fazla, yani 2800 mm olmasını sağlamış. Menzili 500 kilometre olan yerli araç, 100 kilomatre hıza 4.8 saniyede ulaşacak. 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak. TOGG, dünyada ilk kez Türkiye’nin otomobilinde kullanılmaya başlanacak olan “Holografik Asistan” teknolojisi için hazırlıklarını sürdürüyor. Peki TOGG ne zaman yollarda olacak? 

Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak? İşte TOGG'a dair merak edilen her şey!

TOGG Ne Zaman Yollarda Olacak? 

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, C-SUV modeli başta olmak üzere, fabrika yatırımı ve imalat gibi önemli konu başlıklarının ele alındığı toplantıda yaptığı konuşmada, yıllık kapasitenin 175 bin adet olacağı ve Gemlik’te yapılacak olan fabrikasının temelinin Mayıs ayında atılacağını ve ilk üretiminde 2022 yılında başlayacağını açıkladı.

Kurulacak fabrika akıllı fabrika konseptinde inşa edilecek. Fabrikanın plan projesi hazır. İki binadan oluşacak şekilde tasarlanan projede sıradışı bir tasarıma imza atıldı.

TOGG Fiyat

Yerli Otomobil Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Ceo Karakaş’ın yaptığı açıklamada; TOGG projesinin zaman çizelgesine sadık kalındığını belirterek, sürecin planlandığı gibi gittiğini, mayısta temel atılmayla beraber kaba inşaatın 12 ay gibi bir sürede tamamlanmasını planladıklarını belirtti. Karakaş, “Fabrika inşaatı için çalışmalara başladık. Baharda temel atılacak. Kaba inşaatın 12 ay süreceğini öngörüyoruz. 2022 yılı itibarıyla ön üretim araçlarımızı bantlardan indireceğiz. 22 milyar TL’lik yatırımla, yıllık ortalama 175 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşacak fabrikamızda, 2032 yılına kadar 1 milyon aracı bantlardan indirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

TOGG Yakıt Tüketimi Ne Kadar?

TOGG, elektrikli araçlar içerisinde en hızlı şarj olan nadir modellerden biri. Bataryası yaklaşık 30 dakikada doluyor ve 500 kilometre yol gidebiliyor. Aracın bataryasının dolum maliyeti ise sadece 60 TL. Benzinli bir araç dikkate alındığında 500 kilometre için ortalama yakıt maliyeti 350 lira, Dizel araç için 500 kilometre için ortalama yakıt maliyeti 200 lira olduğunu düşündüğümüzde TOGG yakıt tüketimi çok hesaplı.

Batarya Garantisi 8 Yıl

Yerli araçların batarya ömürleri de uzun. 8 yıl batarya garantisi veriliyor. Gelişen teknoloji sayesinde de verimliliğini kaybetmiyor.

Marka Sonbaharda Açıklanacak

Bilindiği üzere proje genelinde oluşturulan grubun adı ile anılan yerli otomobil için marka çalışmasıda yapılıyor. Oldukça titiz davranılan çalışmada, akılda kalıcı ve global bir isim çıkması bekleniyor.

Anadolu Kültürünü Yansıtıyor

Yerli otomobilin modern ve özgün tasarımında Anadolu topraklarının köklü simgelerinden biri olan laleden esinlendi. Otomobilin yoldaki imzası olacak ön ızgarasına ve bütünsel şıklığı tamamlayan jantlarına modern bir incelikle işlenen lale figürleri coğrafyamızın kültür mirası ile olan bağı vurguluyor.

YERLİ OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ

Özgün;

TOGG mühendisleri tarafından geliştirilen ve tüm fikri ve sınai mülkiyet hakları %100 TOGG’a ait olan, yüksek teknolojiye sahip doğuştan elektrikli ve bağlantılı platform.

Çarpışma Dayanımı;

Bataryanın otomobilin platformuna entegre yerleşimi ve bağlantısı sayesinde burulma direncinde %30 artış ve yüksek çarpışma dayanımı ile yola güvenle çıkacaksınız.

Aktif ve Pasif Güvenlik;

7 adet standart hava yastığı içeren pasif ve kapsamlı aktif güvenlik sistemleri desteğiyle her türlü yol koşulunda güvenli sürüşü deneyimleyeceksiniz.

AWD Çekiş Sistemi;

Otomobilin standart konfigürasyonunda yer alacak arkadan çekiş (RWD) sisteminin yanı sıra ön aksta yer alan ikinci elektrikli motor ile tüm tekerleklerden çekiş (AWD) sistemi zorlu hava ve yol koşullarında seyahat edecekler için daha iyi bir çekiş sağlayacak.

400 Beygir Gücü;

Arkadan çekişli (RWD) versiyonlar 200 beygir gücü; tüm tekerleklerden çekiş (AWD) sunan versiyonlar ise 400 beygir gücü sunarak her yola özgüven ile çıkmanızı sağlayacak.

4.8 Saniye;

AWD çekiş sistemi ile 0 -100 km/saat hızlanmasını sadece 4.8 saniyede tamamlayarak hayalini kurduğunuz performansı her gün yaşayacaksınız. RWD çekiş sistemine sahip otomobiller ise 100 km/saat hıza 7.6 saniyede ulaşarak beklentilerinizin ötesinde performans sunacak.

Kullanıcı Odaklı Teknoloji;

Tüm yolcuları kucaklayan dijital bilgi-eğlence ekranı hem bilgilerin kolaylıkla takibini hem de yolcuya özel içeriğin görünürlüğünü sağlıyor. Kullanıcıyı merkeze alan ara yüz tasarımı ile yüksek teknolojiyi kolaylıkla kullanabilecek ve sürüş konforunuzu arttıracaksınız.

Geniş & Ferah Yaşam Alanı;

Uzun diz mesafesi ve yüksek baş mesafesi ile 5 kişilik bir ailenin rahat ve konforlu bir şekilde seyahat etmesini sağlayacak sınıfının en geniş ve ferah iç mekanında uzun yolculukların tadını çıkaracaksınız.

Euro NCAP 5 Yıldız;

Yüksek çarpışma dayanımı, aktif ve pasif güvenlik ögeleri ve ileri sürücü destek sistemleri ile 2022 yılının Euro NCAP 5 Yıldız güvenlik normlarını sağlayacak.

500+ Km Menzil;

300+ km veya 500+km menzil sağlayan pil konfigürasyonlarından ihtiyacınıza en uygun olanı seçebilecek, yüksek enerjili Lityum-iyon pil teknolojisinin sunacağı menzil ile uzun yolculukları dahi dilediğiniz gibi planlayabileceksiniz. %100 şarj ile yola çıkarak İstanbul’dan İzmir’deki akrabalarınıza veya Ankara’dan Antalya’daki yazlığınıza kesintisiz bir seyahat ile ulaşabileceksiniz.

Hızlı Şarj < 30 Dakika;

Gelişimine öncülük edeceğimiz yaygın şarj altyapısı sayesinde otomobilinizi evinizde, ofisinizde veya yolunuzun üzerindeki istasyonlarda şarj edecek, hızlı şarj ile 30 dakikadan kısa sürede %80 pil doluluk seviyesine ulaşabileceksiniz. Uzun yolculuklarda kısa bir kahve molası verip, hem kendinizi hem de otomobilinizi şarj ederek rotanıza devam edebileceksiniz.

Üstün;

Sınıfının en uzun aks mesafesini sunarak otomobil içindeki yaşam alanının genişlik, ferahlık ve konforunu en üst düzeye taşıyan altyapı.

İleri Sürücü Destek Sistemleri;

İleri sürücü destek sistemleri ve şehir içi trafik pilotu ile “Seviye 2+” otonom sürüş trafikte yükünüzü hafifletecek.

Modüler;

Azami verimlilik, konfor, dayanıklılık ve güvenlik gerekliliklerini bir arada sağlayabilen; farklı genişlik ve uzunluklara olanak veren modüler mimari.

Akıllı Yaşam Alanı;

Türkiye’nin otomobili bağlantılı altyapısıyla sürekli internetin içinde yerini alacak, internete bağlanabilmek için farklı bir cihaza ihtiyaç duymayacak. Otomobil, tüm akıllı şehir altyapısı, elektrik şebekesi, cihazlar, evler ve binalar ile iletişim halinde olacak. İlerleyen yıllarda, özellikle 5G teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte akıllı ve bağlantılı otomobil, mobilite ekosisteminin bir parçası olacak, bu ekosistem içinde doğacak yeni hizmetler kullanıcıların hayatına değer katan ve kolaylaştıran farklı bir mobilite deneyimi yaşatacak.

Şarj İstasyon Ağı Nasıl Olacak?

Şarj istasyon ağının gelişimi ile ilgili soruları cevaplayan Gürcan Karakaş, bu konuda Norveç, Almanya, Fransa gibi ülkelerin altyapılarının incelendiğini belirtti.

Her geçen gün fosil yakıtlı araçların kullanımının azaldığı, elektrikli otomobillere olan ilginin arttığı dönemde şarj istasyonları konusunda da hem kendi geliştirdikleri sistemi, hem de Avrupada ki sistemi kamudaki paydaşlarla paylaştıklarını ifade eden Karakaş, şarj altyapısının 2022 de hazır olacağını belirtti.

Yerli Otomobil Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Bu konuda henüz net bir açıklama yok. Henüz piyasada olmaması ve yollara çıkmasına en az 2 sene olması sebebiyle bir fiyat belirtmek imkansız. Ayrıca oturmuş bir elektrikli otomobil piyasası yok. Bu da fiyat kıyaslaması yapmayı güç hale getiriyor.

Ancak ülkemizde satışta olan benzer teknoloji ve özelliklere sahip modellere bakıldığında, fiyatının yerli olması sebebiyle daha düşük olacağından yola çıkara şu an satışta olsa tahmini fiyat 250 bin lira civarında olabilirdi.


SON YAZILARIMIZ