Lada Niva! Lada Niva Teknik Özellikleri Nelerdir? Lada Niva’nın Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Lada Niva! Günümüzde Lada markasını pek bilmesek te herkes tarafından sevilen ve Türkiye’de en çok tutulan modeli Niva! Lada Niva Teknik Özellikleri Nelerdir? Lada Niva’nın Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Lada Niva!

LADA Rusça’da mısır tarlası anlamına gelmektedir. Sovyetler Cumhuriyet’i Birliği zamanında avtoVAZ tarafından üretilen off-road aracıdır. Sovyetler Birliği zamanının en popüler araçlarından biriydi. Lada Niva ihracatı Avusturalya’ya kadar ulaşmıştır ancak havanın çok sıcak olması dolayısıyla Lada Niva’nın kliması yetersiz olduğundan Lada’nın macerası bu sebepten Avusturalya’da son buldu.

Araç modeli İzlanda’da Lada Sport, Avusturya ‘da ise Lada Taiga olarak adlandırılmıştır.

Lada Niva tüm Avrupa’da 2121 kod adıyla bilinir ve ilk üretim bandına 1976 yılında çıktı. LADA NİVA tasarımcıları tarafından bir Range Rover şasenine monte edilmiş Renault 5 olarak benzetildi.
Sürekli 4 çeker çekiş sistemine sahip olan LADA Niva aslında ilk SUV örneğide olabilir.

İlk üretim prototipi 1971 ve 1972 yılları arasında 1.3 Fiat motoru ile üretilen kanvas tavanlı modellerindendir. 1973 yazında 1.6 lt motoru olan versiyon VAZ  mühendisleri gözetiminde Özbekistan’da test edildi. Niva projesinin şefi Vladimir Sergeevich Solovev, şef tasarımcı da Valery Pavlovich Semushkine idi.

Niva, 1994 yılında Transmorocco rallisinde.

Lada Niva Teknik Özellikler

J segmenti Suv modeli oalrak bilinen Lada niva benzinli ve 1.7 motor hacmine sahiptir. Azami hızı ise 137 km olarak bilinir. 1210 kg ağırlığında olan Lada Niva 1550 kg’de yük taşıyabilmektedir.

Lada Niva’nın Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Lada Niva’nın olumlu veya olumsuz yönlerini sizlere daha iyi ve doğru bilgiyi verebilmek adına çeşitli forum ve şikayet sitelerinden aldığımız bilgiler doğrultusunda yazıyoruz.

Lada Niva Olumlu Yönleri

1- Hafif
2- Parçası ucuz
3- Araç arazi için yeteri kadar çevik
4- Arazide başarılı
5- Kaleriferi çok kuvetli
6- Fiyatları uygun
7- Arazi için ikinci bir araç düşünülürse akla gelen tek araç.

Lada Niva Olumsuz Yönleri

1- Bagajı çok ufak
2- Taşıma kapasitesi çok az
3- Asfalta başarılı değil ( Son hız çok düşük )
4- Tek kapı
5- Yolcu taşımasıda kısıtlı
6- Araç yükseltilse bile aracın dingili yere çok yakın
7- Konforsuz


Son Yazılarımız