Şarjına Güvenen Beri Gelsin: TOGG mu? TESLA mı?

Son günlerde çok duyduğumuz bir karşılaştırma. TOGG mu? TESLA mı? Ne kadar doğru bir kıyaslama tartışılır ancak bu kıyaslama TOGG için ne kadar büyük bir beklenti içinde olunduğunun bir özetidir. Bizde bunu dikkate alara TOGG ile Tesla’nın Sedan modellerinin kıyaslamasını yaptık. Ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

Çok sık duyduğumuz soru TOGG mu? TESLA mı? Aslında bu soruyu duymak çok güzel. Milletçe hedeflerimizin ne kadar yüksek olduğunun göstergesidir. TOGG mu? TESLA mı? sorusu bazılarımıza tuhaf gelecektir, bunu kabul ediyoruz ancak biz yine de bu kıyaslamayı yapacak, ayrıntılı inceleyeceğiz.

Bir yanda uzay mekiği yapma noktasına kadar ilerleyen ve insansız araç konusunda master seviyesine kadar gelmiş Tesla, diğer tarafta yıllardır çıkması beklenen, prototipi çıkınca adeta şölen havasından günlerce konuştuğumuz, Milli gururumuz olacak TOGG. İki markanında sedan modelleri mercek altına aldık ve detaylı analizleriyle karşılaştırmasını yaptık.

Başta belirtmekte fayda var. Her ne kadar Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) un üretime başlayacağı model 2 sene sonra piyasaya çıkacak olsada, kağıt üstündeki verileri ve prototip özelliklerini dikkate alarak bir kıyaslama yaptık.

Milli Gururumuz TOGG

Hatırlarsınız 27 Aralık 2019’da Gebze Bilişim Vadisinde düzenlenen geniş çaplı bir programla tanıtıldı “Yerli Otomuz”. TOGG Ceo’su Mehmet Gürcan Karakaş’ın liderliğinde 2 yıldan kısa bir sürede sıfırdan elektrikli otomobil geliştirildi ve tanıtıldı. Bu gerçekten büyük bir başarı. Bunun altını çizmek lazım. Tasarımı, sunulan özellikleri her ne kadar kağıt üzerinde olsa da seri üretimi tamamlanıp piyasa satışa çıktığında ses getirecek gibi görünüyor.

TOGG vs TESLA X

Son günlerce çok sık duyduğumuz bir soru şu. TOGG mu? TESLA mı? Bu soruyla; her dost meclisinde, sosyal medyada çok sık karşılaşıyoruz. Hatta gençler onların diliyle TOGG vs TESLA demeye başladı bile. Bazılarımıza abartı bir kıyaslama gelecektir. Sonuçta TOGG için elle tutulur sadece prototip modeller var ve üretime henüz geçilmedi. Ama prototip bile olsa ortaya çıkan modellerde inkar edilemez güzel özellikler var.

Tesla tam elektrikli otomobil ve elektrikli araç parçaları üreten bir ABD şirketi. Bugüne kadar 70 binden fazla elektrikli otomobil üretmiş olan Tesla ile TOGG u kıyaslamak, aynı kulvarda oldukları ve TOGG için hedeflenenlere baktığımızda aslında doğru bir kıyaslama olacaktır.

TOGG C-SUV prototip modeli ile Tesla Model X arasında bir karşılaştırma yapmak doğru olacaktır.

Tesla Model X 2016 model olarak kıyaslamaya alınmıştır

TOGG 3 Model Olarak Piyasaya Çıkacak

Yerli otomobilimiz TOGG ilk etapta piyasaya 3 model ile çıkacak. Biri sedan, diğer ikisi SUV modeli olacak. İki farklı motor seçeneği ile çıkacak olan TOGG’da 200 beygir ve 400 beygir şeklinde seçenekler olacak.

TOGG bildiğiniz üzere %100 elektrikli olarak tasarlandı ve bundan dolayı şarj konusu da merak edilen detaylardan biriydi. TOGG Ceo’su Karakaş, vaat edilen şarj süresinin %30 dakikada %80 şarj düzeyinde olduğunu açıklamıştı.

TOGG ve TESLA Özellikleri

TOGG C-SUVTESLA MODEL X
MotorÇift elektrik motoruÇift elektrik motoru
Batarya80 kWh100 kWh
Şarj Süresi%80 doluluk – 30 dk%80 doluluk – 30 dk
Çekiş TipiDört çekerDört çeker
Güç400 bg526 bg
Max. Hız180 km/s250 km/s
0-100 km/s4.8 sn4.6 sn
Menzil500 km528 km
Aks Mesafesi2800 mm2965 mm
Euro NCAP5 yıldız5 yıldız
Klimavarvar
Koltukderideri
Ön Ekran10 inch17 inch
Ön Far4’lü xenon ledxenon led
Fiyat180.000 TL (tahmini)150.000 Euro
  • İki otomobilde de; 30 dakika şarj süresi, 4X4 çekiş tipi ve çift elektrik motoru mevcuttur.
  • Model X’in beygir gücü 526 iken TOGG 400,  
  • Model X’in maksimum hızı 250 km/s iken TOGG’un 180 km/s,
  • Model X’in 0km-100km hızlanma süresi 4.6 saniye iken TOGG’un 4.8 saniye,
  • Model X’in menzili 528 km iken TOGG’ un 500 km,
  • Model X’in aks mesafesi 2965mm iken TOGG’un 2800mm’dir. 

Bir yanda yeni kurulmuş ve sıfırdan tasarlanmış TOGG, diğer tarafta yıllardır binlerce otomobil üretmiş olan Tesla. İki model arasında bazı farklar olduğu aşikar, ancak otomobil sektörüne ilk kez giren bir marka için karşılaştırmadan büyük bir başarı ile çıktığıda bir gerçek.

Vaat edilen özelliklerin yerine getirilmesi ve üretim sürecine kadar yapılacak olan geliştirme çalışmalarının sürekliliği, TOGG’un TESLA ile çok rahat rekabet edebileceğini açıkça ortaya koyuyor.


SON YAZILARIMIZ