29 Ekim Cumhuriyet Bayramı! Türkiye’nin Arabayla İlk Tanıştığı Yıllar!Cumhuriyet Kurulmadan Ülkemizde Kaç Araba Vardı? Kurulduktan Sonra Kaç Araba Oldu? İlk Otomobil Fabrikasının Kurulumu!

Toyzz Shop TR

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, her yıl önemini bir kat daha fazla hissettiğimiz, coşkuyla kutladığımız bir gün. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusumuza en güzel armağanı olan Cumhuriyet’in ilan edildiği bu kutlu güne özel otomobilllerede uygun olan ortak bir konuda bir yazı yazmak istedik. Bu yazımızda Cumhuriyet’in ilanından önce ve sonra otomobillerin ülkemizde kullanımını inceledik.

Cumhuriyet Kurulduğunda Kaç Tane Araba Vardı?

Cumhuriyet’in kurulduğu ilk yıllarda arabalarla ilgili net olarak şu kadar araç kullanılıyor diye bişey söylemek mümkün değildi. Sadece en ulaşılabilir ve gerçeklik payı olan bu bilgiye İzmir ilimizden edinilebilirdi. İzmir Vilayeti İstatistik Yıllığı’na göre 1923 yılında şehirdeki otomobil sayısı 100 civarındaydı

. Bu araçların tipi ve modeli hakkında kesin bilgiler bulmak mümkün değil. Bunun dışında tahmini verilere göre İstanbul ve Ankara’daki otomobil sayıları da kesin bir dayanağa dayandırılamamakla birlikte tahmini olarak toplam 200 civarındaydı. Yani Cumhuriyet kurulduğunda ülkemizin sınırları içerisindeki otomobil sayısı yaklaşık olarak 300’ü geçmiyordu.

Yıl 1926’yı gösterdiğinde yapılan istatislik çalışmalarına göre ülkemizde 3.200 civarında otomobil, 1.200 civarında kamyon ve sadece 400 adet motosiklet bulunmaktaydı!

Yıllara göre araç sayıları ve türlerini şu şekilde sıralamak mümkün:

Cumhuriyet’in ilanından sonra otomotiv konusunda ilk önemli girişim 1927 yılında dönemin Türkiye Cumhuriyeti’nin o dönemki Hükümeti tarafından 1132 sayılı Serbest Bölgeler Mıntıka Kanunu’nun kabulü ile gerçekleşmiştir. Gümrük sınırları dışında tutulan ancak ülke sınırlarında bulunan serbest bölgelerde ihracatın artması amacıyla firmalara özel teşvikler uygulanmıştır.

1927 yılında kurulan İstanbul’un ilk serbest bölgesi Tophane’de yer alıyordu ve 1929 yılında Amerikan Ford ile 25 yıllık bir üretim anlaşması imzalanmıştı. Yaklaşık 450 kişinin çalıştığı kamyon ve otomobil fabrikasında üretim, 1930’lu yılların başlarında günde yaklaşık 50 kamyon ve otomobil kapasitesindeydi. Bu üretilen araçların bir kısmı da Türkiye dışına ihraç ediliyordu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı ve Sahip Olduğu Otomobiller Hakkındaki Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız.
Kaynak


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER HABERLER