Aftercooler Sistemi(Su İle Soğutma) Nedir? Araçtaki Görevleri Nelerdir? Aftercooler Sistemi Nasıl Çalışır?

Aftercooler sistemi, turbo sistemlerinde havanın, motor soğutma suyu ile soğutulması işlemine Aftercooler Sistemi denir. Bu tür soğutuculara son soğutucularda denilmektedir.

Aftercooler Sisteminin Kullanılma Nedenleri Ve Görevleri ?

Aşırı doldurmalı motorlarda, sıcaklık artışı sebebiyle motora verilen havanın yoğunluğu ve bunun sonucu olarak da emilen hava içindeki oksijen miktarı azalmaktadır. Bu olumsuz durumun önüne geçebilmek için kompresörden emilen hava motor silindirine gönderilmeden soğutulmalıdır.

Bu soğutma aynı zamanda sıkıştırma başı sıcaklıklarının dolayısıyla genel sıcaklık seviyesinin yükselmemesi için gereklidir. Kompresörden çıkan havanın soğutulması sonucu aynı doldurma basıncı için motora emilen hava miktarı arttığından motor verimi de artmaktadır.

Aftercooler Sisteminin Yapısı ve Çalışması

Turbo sistemli motorlarda havanın soğutulması için emme manifoldu üzerinde, içinde motor soğutma suyunun bulunduğu bir radyatör bulunur. Bu radyatörün soğuk kısmından alınan su yardımıyla emme havası soğutulur.

Kompresör çıkışında basıncı ve sıcaklığı artan hava radyatör petekleri arasından geçerek soğutulur. Böylece emme havasının sıcaklığı motor soğutma suyu sıcaklığına gelir ve emme manifolduna dolar.
Bu sistem şuanda pek kullanılmamaktadır. Daha çok hava ile soğutma yani geçen yazılarımızdada yazdığımız İntercooler Soğutma Sistemi kullanılmaktadır yada ikiside birden kullanılır.

Çünkü teknolojinin gelişmesine paralel olarak İntercooler sistemi geliştirilmiş ve daha kullanışlı hala gelmiştir. Motor pervanelerinin yükselmesi sonucunda motor radyatörünü hatta hidrolik radyatörünüde soğutabilecek hale gelmiştir. Dolayısıyla aracın önüne üç radyatör çeşitli şekillerde yerleştirilerek soğutma sistemi pervanesi ve yoldaki hava akımı ile soğuması sağlandığından yaygın olarak hava soğutmalı İntercooler tercih edilmektedir.

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR