Aracımın Plakası Düştü, Ne Yapmalıyım?

Aracımın Plakası Düştü, Ne Yapmalıyım?
Agoda WW

Aracımın Plakası Düştü, diyen bir araç sahibi tanıdığımız, eşimiz dostumuz mutlaka olmuştur. Yol kenarında, refüj direklerinde veya bir duvar üzerine bırakılmış bir plaka görmeyen kalmamıştır. Peki aracımızın plakası düşerse ne yapmalıyız? Tek plaka ile gezebilir miyiz? Plaka çıkartmak için nasıl yol izlemeliyiz?

Aracımın Plakası Düştü, Ne Yapmalıyım?

Aracınızla yolda giderken aniden plakanız düşebilir. Hatta park halindeyken hırsızlar tarafından çalınabilir. Bu tip sorunlar sıklıkla yaşanabilir.

Aracımın Plakası Düştü

Aracınızın plakası düşerse bu trafiğe bildirmeniz gerekiyor. Aksi halde para cezası uygulanabilir. Plakanız düşerse yenileme işlemi yapmanız gerekecektir. Peki araç plakası yenileme nasıl yapılır?

Araç Plakası Yenileme

Araç plakası yenileme işlemi oldukça basittir. Hazırlamanız gereken birkaç evrakla birlikte Emniyet Müdürlüğüne başvurup plaka zayi randevusu almanız gerekiyor. Araç plakası yenileme işlemi için gerekli evrakların listesi ise şu şekilde;

  1. Nüfus cüzdanının aslı veya fotokopisi
  2. Tescil dosyası
  3. Zorunlu trafik sigortasının fotokopisi
  4. Trafik Tescil Belgesi

yukarıdaki belgeleri tamamlayıp randevuya gittiğinizde size plaka basım belgesi verilecek ve bu belge ile Şöförler Cemiyeti’nden plakanızı alabilirsiniz.

Aracımın Plakası Çalındı Ne Yapmalıyım?

Araç plakanızın çalınması halinde derhal çalıntı başvurusu yapmanız gerekmektedir. Zira çalınan plaka ile suça karışılabilir ve başınıza ciddi sorunla açılabilir. Bu yüzden plakanızın çalındığını anladığınız anda zaman kaybetmeden çalıntı bildirimi yapmalısınız.

Araç plakasının çalınması durumunda; eğer ilk çalınma ise plaka yenileme işlemlerinin aynısını yaparak çalınan plakanızı yeniden bastırabilirsiniz. Ancak daha önce araç plakanız çalındıysa ve tekrar bu olayı yaşıyorsanız aynı plakayı güvenliğiniz gereği tekrar çıkartamıyorsunuz ve plakanızı değiştirmek zorunda kalıyorsunuz.

Peki Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkinci kez plaka çalınmasında zorunlu olarak plaka değişikliği haricinde, ikinci el araç alımında plaka değişikliği talebinde bulunabilirsiniz. Plaka değişikliği talebinizin olması durumunda bir dizi evrak hazırlayıp EGM’ye plaka değişikliği için başvuru yapmanız gerekmektedir. Evraklarınız, sigorta ve muayene eksikliğiniz yoksa EGM tarafında size bir onay kağıdı verilir. Bu onay kağıdı ile Trafik Tescil Kuruluşundan randevu alarak işlemlerinizi tamamlayabilir ve akabinde plakanızı Şöförler Cemiyeti’nden alabilirsiniz.

Unutmayın: Başvuru yapılacak olan Trafik Tescil Kuruluşu ile ikamet adresiniz aynı il olmak zorunda. Ayrıca MTV borcunuzun olmaması, muayenenizin yapılmış olması gerekmektedir. Plaka değişikliği için gerekli evraklar ise şöyle;

  1. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  2. Zorunlu Sigorta Poliçesi
  3. Konu aracın eski trafik dökümanları ve plakası
  4. Noter satış belgesi veya geçici tescil belgesi
  5. Şoförler cemiyetinden alınan nakil dosyası

SON YAZILARIMIZ