Aracınızın Hararet Yapmasını İstemiyorsanız Dikkat Etmeniz Gereken 9 Madde!

Araç sahibiysek başımıza hiç gelmesini istemediğimiz durumlardan birisi aracımızın hararet yapmasıdır. Peki aracımızın hararet yapmasının önüne nasıl geçeriz veya aracımızın hararet yapmasını istemiyorsak dikkat etmemiz gereken 7 maddeden oluşan yazımızı gelin birlikte inceleyelim.

1-Radyatör Peteklerinin Kontrolü

Radyatör peteklerinin tıkanması aracımızın hararet yapmasına neden olur. Radyatör peteklerinin daima temiz olmasına dikkat edelim.

2-Radyatörünüzde Su Eksilmesin

Radyatörümüzdeki suyumuzu sürekli kontrol edelim. Suyun azalması hararetin meydana gelmesine neden olabilir. Başımıza ciddi bişey gelmeden su kontrollerimizi yapalım.

3-Vantilatör Kayışınınızın Gevşek Olmamasına Dikkat Edelim.

Vantilatör kayışımızın gevşek veya yıpranmış olmasıda aracımızda harareti meydana getirebilecek etkenlerdendir. Araçlarımızın kayış kontrolünü bizde yapabilir çok basit. Aracınızı çalıştırmadan kaputunuzu açın ve elinizde kayışa dokunarak diş aralıklarınıda elinizi gezdirin erişimiş olduğunu hissederseniz bunu yarına bırakmadan kayışınızı değiştirin. Bu ileride kayış kopması gibi çok ciddi sorunlar meydana getirebilir.

4-Araçlarımızda Thermostatın Arızalı Olmamasına Dikkat Edelim!

Soğutma sisteminin önemli parçalarından biri olan thermostatın arızalı olması aracın hararet yapmasına neden olur. Thermostat arızası hakkında bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

5-Motor Yağımızın Kontrolü

Aracımızın motorunun hararet yapmasını istemiyorsak bunun önüne geçilebilecek en basit adımlardan birtanesi de motor yağının kontrolünü yapmak. Motor yağımızın azalması harareti sağlayan başka bir unsurdur.

6-Motor Soğutma Suyu Kanallarının Tıkalı Olmamasına Dikkat Edelim!

Soğutma suyu kanallarının tıkalı olması demek aracın soğutmayı tam anlamıyla yapamaması demektir. Bu nedenle hararet meydana gelir.

7-Otobil Soğutma Fanının Arızalı Olmaması!

Aslında hararetin olmasını engelmek için soğutma sistemi ile aramızın iyi olması gerekli. Bütün soğutma sistemi parçalarımız düzgün çalışır ve gerekli kontrolleri yapılırsa aracımızda hararetin olmasının önüne geçebiliriz.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR