Benzin İstasyonlarında Sürekli Gördüğümüz Bir Yazı! Oktan Sayısı Nedir? Oktan Sayısı Ne Anlama Gelir?

Bende dahil sürekli benzin istasyonlarında gördüğümüz oktan sayıları ne anlama geliyor biliyor muyuz? Tahmin ediyorum ki ne anlama geldiğini merak ediyoruzdur. Merak edenler bu yazı tam sizin için okuduğumuz zaman çok şaşıracağız.

Günümüzde ateşlemeli motorlar olarak bilinen benzinli motorlarda bildiğimiz üzere hava yakıt karışımı bir ateşleyici sayesinden yakılıyor ve patlayan karışımın enerjiyi oluşturuyor. Bu durum motorun çalışmasının en normal durumudur.


Peki bahsettiğimiz oktan sayısının normal motorların çalışmasına etksi nedir? Oktan sayısı, benzinin basınç ve sıcaklık altında kendiliğinden tutuşması olarak tanımlanmış vuruntuya karşı dirençli olmanın derecesini belirten bir anlamı ifade etmektedir. Oktan sayısı arttığında, benzinin kendiliğinden tutuşma eğilimi azalır ancak vuruntuya karşı daha dayanıklı hale gelir.

Oktan sayısı yüksek benzin, silindir içerisinde kendiliğinden kontrolsüz bir biçimde tutuşma eğilimi düşük benzin demektir ve esas istenilen de zaten budur. Yani sonuç olarak yüksek oktan düşük vuruntu anlamına gelmektedir.

Oktan sayısı düşük benzin de, silindir içerisinde kendiliğinden kontrolsüz olarak tutuşma eğilimi yüksek benzin demektir ancak bu kez bu durum istenmeyen bir durumdur. Yani düşük oktan sayısı yüksek vuruntu demektir.


Oktan yakıtlar ile ilgili sürücüler yüksek oktanlı benzin alırsam aracın performansını etkilermiyim sorusunu düşünmekten kaçınmazlar. Siz yine öyle birşey düşünmeyin araç için önerilen oktan sayısında belirtilmiş olan oktan sayısına sahip yakıtı kullanın.. Eğer araç için 95 oktan benzin tavsiye edilmişse, araca 97 oktan benzin almak performansı artırmamakla birlikte yakıt tüketiminin düşmesine bir etkisi bulunmamaktadır. Bundan tam tersi bir durumla karşılaşmakta mümkündür


Son Yazılarımız

.

Yorumlar

POPÜLER HABERLER