Beygir Gücü Nedir? Beygir Gücü Nasıl Hesaplanır?

Terimde bahsedilen beygir at anlamında beygir mi diye hep düşünmüşümdür. Bakalım bu beygir gücü neymiş? Neye göre hesaplanırmış? Beygir Gücü Nedir? Beygir Gücü Nasıl Hesaplanır? sizin için yazımızda.

Beygir Gücü Nedir?

Acaba o beygir o beygir mi diye hep düşünmüşümdür. At Gücü ( Beygir Gücü) genel olarak elektrik motorların ve otomobil motorlarının güçlerinin belirtilmesi adı altında kullanılan aslında bir güç birimidir.

Bu güç terimi, eski yıllarda buhar makinelerinin üretilmeye başlandığı yıllarda, bu makinelerin güçlerinin olası alıcılar tarafından kolayca anlaşılabilmesi için James Watt tarafından yapılmıştır.

James Watt Kimdir?

James Watt, Modern buhar makinesinin geliştiricisi olan İskoç mucit ve mühendistir. Sanayi devrimini oluşmasında önemli rol oynamıştır.

Beygir Gücü Nasıl Hesaplanır?

İngilizcesi HorsePower (HP) olan beygir gücü, 75 kg ağırlığındaki arabanın, 1 saniyede 1 metre hareket ettirilmesi için ihtiyaç duyduğu güç miktarıdır. Gerçekte “1 beygir gücü nedir?” sorusunun cevabı ise şu: Atın 1 saniyede 1 metre ileriye taşıdığı güç miktarı 50 kg’dır. Fakat arabalarda beygir gücü, mühendisler tarafından 75 kg olarak belirlenmiştir.


Son Yazılarımız