Bilinmeyenlerde Bugün! Takograf Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Araçlarda Zorunludur?

Toyzz Shop TR

Günümüzün pek fazla bilinmeyen teknolojilerden biri olan takograf’ı daha önceden duydunuz mu? Merak etmeyin telgraf ile bir akrabalığı yok. Benimde merak ettiğim sizlerinde merak ettiğini düşündüğüm takograf nedir? ne işe yarar? sizin için yazımızda.

Takograf Nedir?

Takograf, farklı modelleri bulunmakla birlikte 3500 kilogram ve üzeri kapasiteli yük araçlarında kullanımı zorunlu bir cihazdır. Sürücülerin trafik denetimlerinde detaylı bir şekilde bilgi alınabilmesi bu cihazlarla sağlanmaktadır. Aracın sahip olduğu hızı, aracın kullanım süresi ve sürücünün dinlenme süreleri takograf sayesinde bilinebilirken sürücü kimlik bilgileriyle kayıtlı olarak cihazda veriler bulundurulmaktadır.

Takograf Ne İşe Yarar?

Avrupa Birliği çerçevesinde uygulamaya konulan bir sistem olan takograf cihazı aynı zamanda sürücü, araç ve trafik güvenliğini sağlama amacı taşımaktadır. Cihazların tamamı mühür altına alınırken aynı zamanda aracın kim tarafından ne zaman ve ne sürede olduğu da öğrenilebilmektedir. Cihaz üzerinde yapılacak oynamaların tespit işlemlerinde ise ağır cezalarla karşılaşılmaktadı.

Takograf Kimler Kullanır?

17 ya da daha yüksek sayıda yolcu taşıyan otobüs, midibüs, minibüs gibi toplu taşıma araçlarıyla birlikte yük taşıma işlemlerinde kullanılan kamyon ve kamyonetlerde takograf cihazı kullanımı zorunludur. Kayıt ve takip cihazı olarak da tanımlanması söz konusu olan cihazlarla aracın kim tarafından kullanıldığı bilgisine ulaşılmaktadır. Hangi zaman aralığında maksimum hızın aşılma durumları da kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Buna ilave olarak belirli zaman dilimlerinde sürücünün dinlenip dinlenmediği de yine kayıt cihazıyla kontrol edilebilir. 

Takograf Kayıt ve Takip İşlemleri

Takometre olarak da ifade edilebilen takograf ile sürücünün yapmış olduğu hemen hemen tüm işlemler kayıt altına alınmaktadır. Taşıtın hareket etmesiyle birlikte “sürüş modu” devreye girerken hız ve hareket süreleri de ölçülmektedir. Aracın kat ettiği mesafeyle birlikte araç hızı, sürüş zamanı, dinlenme süreleri kayıt altına alınarak gerekli olduğu zamanda uyarı verilmektedir.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER HABERLER