Bu Alışkanlığa Dikkat! Sürüş Esnasında Tek Elimiz Vites’de İse Bu Haber Tam Sizlik! Sürüş Esnasında Tek Elimiz Neden Vites’dedir?

Araç sahipleri genellikle sürüş esnasında tek elini hep viteste tutar, bunun sebebini hiç araştırdık mı ? Bu bir alışkanlık mıdır? hastalık mıdır? nedir sizce? Bugün ki yazımızda tek elimizi sürekli neden vites te tuttuğumuzu açıklayacağız…

Takıntı Değil Hata!!

Öncelikle bu durumun acemi şoförlerde görülen bir eğilim olduğunu söyleyelim. Yani uzun yıllardır araç kullanıyorsanız ve elinizi bir türlü vitesten çekemiyorsanız kötü haber verelim: siz hala acemi bir sürücüsünüz. Hele otomatik vitesli bir araçta bile aynı “takıntı”dan kurtulamıyorsanız, usta bir şoför olduğunuzu iddia etmemenizi tavsiye ederiz.

Tek elini vitesten alamayan sürücüler genelde bunun bir takıntı olduğu bahanesinin ardına saklanırlar ancak bu aslında ciddi bir hata. Üstelik sadece sürüş emniyeti için değil aracın mekanik aksamına da ciddi zararlar verebilecek sonuçlar doğurabilir!

Elimizin Sürekli Viteste Olmasından Şanzımanımız Da Nasibini Alıyor. Şanzıman Deyip Geçmeyin!

Elin sürekli vites üzerinde olması doğrudan aracın şanzımanına yük bindirir. Aracınızın üretim aşamasında, mühendisler ekstra yükü hesaba katmadıkları için, vitesin üstündeki eliniz zaman içerisinde senkromençlerin daha çabuk aşınmasına neden olabilir. Bu tip arızalar sizin de bütçenize hiç hesap etmediğiniz yükler bindirebilir.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR