CRDI Motor Nedir? CRDI Motorun Avantajları Nelerdir? Hangi Marka Araçlarda CRDI Motoru Kullanır? CRDI Motor Özellikleri Nelerdir?

Her marka artık kendi motor teknolojisi ile ön plana çıkmanın hesaplarını yapıyor. Her gün mevcut motor teknolojilerine ek olarak ne yapılabilir onların araştırma çalışmalarını yapmaktadırlar. Bu yazımızda genel olarak Hyundai ile özdeşleşmiş CRDI Motor ‘dan bahsedeceğiz. CRDI Motor Nedir? CRDI Motorun Avantajları Nelerdir? Hangi Marka Araçlar CRDI Motoru Kullanır? CRDI Motor Özellikleri Nelerdir?

CRDI Motor Nedir?

Konumuz CRDI Motor! CRDI motor Ingilizce açılımı Comman Rail Diesel Intercooler’ dır. Dizel ve püskürtme sistemi ile çalışan bir motor türüdür. CRDI motor Türkçe anlamı ile kısaca ”tutuculu püskürme” şeklinde ifade edilir.

CRDI motorlar egzoz gazı emisyonuna bağlı olarak çalışır zira klasik emisyon sistemlerinden farklı olarak direkt tahrik sistemi yerine basınç oluşumu ile püskürtme birbirinden ayrılmaktadır. Burada oluşan yüksek basıncı elektronik yapı devir gücüne göre kullanır.

CRDI Motorun Avantajları Nelerdir?

Otomobil piyasasında son zamanlarda yapılan motor teknolojilerinde daha az yakan az çok çevreci araçlar popüler olmuşlardır. Otomotiv piyasasında markalar AR-GE çalışmalarını daha az yakan, daha çok çevreci ve yüksek performanslı araçlar geliştirmek amaçlı çalışmalar yapmaktadırlar. CRDI motorda da amaçlanan yakıtı en doğru şekilde motora püskürten, yakıt tüketimini en aza indiren ve çevreye yayılan gazların emisyonunu azaltmaktır.

CRDI Motor Özellikleri Nelerdir?

CRDI motorlarda yakıt direkt olarak motora püskürtülmez. Motor devrine göre yakıt püskürtülür.
Güç ünitesi içerisinde yer alan elektronik motor kumanda sistemi sayesinde motor devrine göre püskürtmenin ayarlanması sayesinde yakıt tüketiminde büyük bir tasarruf sağlanabilmektedir. Birçok konuda diğer dizel güç ünitelerine göre avantajı bulunan CRDI teknolojisinin gelecek vaad ettiği de düşünülmektedir. Firmalar tarafından da sürekli olarak CRDI motorlar üzerinde çalışmaların yoğunlaştırıldığı dikkatlerden kaçmıyor.

Hangi Marka Araçlarda CRDI Motoru Kullanır?

Günümüzde özellikle Hyundai ve Kia marka araçlarda CRDI motor kullanılmaktadır.


Son Yazılarımız