Daha Önce Bu Şanzıman Tipini Duydunuz Mu? Çift Debriyajlı Şanzıman Nedir? Arızaları Nelerdir? Neden Kullanılır?

Daha önce pek duymamış olduğumuz ama kullanılması da popüler hala gelen çift debriyajlı şanzıman hakkında bir bilgiye sahip misiniz. Değilseniz detaylar sizin için yazımızda…

Çift kavramalı şanzıman, tek ve çift dişli takımları için iki ayrı kavrama kullanan otomatik şanzıman türüdür. Temel olarak bir yuva içerisinde bulunan ve tek bir ünite olarak çalışan kavramalarıyla birlikte iki ayrı manuel şanzıman olarak tanımlanabilir.

Neden Çift Kavramalı Debriyaj Kullanılıyor?

Çünkü makul çalıştığında hem tutumlu hem de performanslı bir sistem sunuyor. Hızlı vites değişimleri, kısa aktarma kesintileri işleri kolaylaştırıyor.

Çift Debriyajlı Şanzıman Arızaları

Vitesi seç, gaz ver ve önce hiç sonra çok sarsıntılı bir zıplama…Burada bahsettiğimiz kavramayı tutturamayan acemi sürücü değil, şanzımanın kendisi hatalı. Üstelik de tüm markaların ek bir özellik olarak tanıttıkları çift kavramalı şanzıman.

Bugünün otomotiv mühendisleri tarafından geleceğin debriyaj sistemi olarak adlandırılıyor. Ancak bugün için bu teknoloji pek de yerine oturmuş gibi görünmüyor. Çünkü çok sayıda çift kavramalı debriyaj şikayeti var.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR