Debriyaj Ömrünü Kısaltan 5 Sürücü Davranışı !

Toyzz Shop TR

Öncelikle bugün sizlere araç için çok önemli parçaların başında gelen debriyaj ve debriyaj ömrünü kısaltan bazı yanlış kullanım hatalarından bahsedeceğiz.

Debriyaj Ömrünü Kısaltan Davranışlar

Manuel vitesli otomobiller debriyaj baskı Balat’a Volant ve şanzıman ile otomotik viteslere nazaran daha fazla kullanılan ve daha az sorunsuz bir şanzıman tipidir .Manuel şanzımanın ömrünü uzatmak için yapmamanız gereken şeyler çok basit işte o kurallar …

1-Yokuşlarda otomobili debriyaj ve gaz pedalını kullanarak sabit tutmak

En sık yapılan hatalardan biri olan bu alışkanlık Baskı Balata setimizin ömrünü tükettiğini biliyor muydunuz ?

Yokuşta otomobili tamamen durdurmamak için otomobil kavrama yardımıyla durgun vaziyette bekletilir. Bu esnada kavrama elemanları aşırı ısınır ve aşınır. Aşırı ısınma sonrası debriyaj balatasından kötü koku gelmeye başlar. Bu hatalı davranış debriyaj sistemine en çok zarar veren harekettir. Bu tarz yerlerde otomobili fren yardımıyla sabit tutarak beklemek gerekir.

2-Sıkışık trafikte sürekli dur-kalk yapmak

Artık toplumumuzun belirli sıkıntılarından olan trafik yine her şekilde sürücüye dolaylı yoldan da olsa zarar vermeye devam ediyor.

Adım adım milim milim ilerleyen trafikte sürekli dur-kalk yapmak debriyaj sistemimize maalesef ki zarar vermektedir. Manuel vites araç kullanıcılarının bu durumdan kaçması kaçınılmazdır fakat dur-kalkı en aza indirgemek sürücülerin elindedir.

3-Otomobili kullanırken sol ayağı sürekli debriyaj üzerinde tutmak

Bu hata özellikle yeni ehliyet almış sürücülerde çok görülmektedir. Günlük kullanımda otomobilde debriyaj pedalı sadece vites değişimlerinde kullanılmalıdır. Pedal kullanılmadığı sırada sol ayak debriyaj pedalı üzerinde tutulmamalıdır.

4-Gereksiz yere sık sık vites değiştirmek

Otomobilimizde hareketi sağlamak ve hızımıza göre hareket etmek için araçta vites e büyük iş düşüyor .Onun iyiliğini düşünmemiz gerekli 🙂

Vitesin her hareketinde debriyaj sistemini kullanırız. Her nekadar zorlamasanız bile her vites değiştirdiğimizde debriyaj balatası baskıya sürtünür.

•Önemli
Sık sık vites değiştme önerisi sadece 0 araçlarda geçerlidir .
•Debriyajımıza daha az zarar vermek için aracımızı devrinde kullanalım

5-Sert eğimli yokuşlarda kalkışlarda el freni kulllanmamak

Sert eğimli yokuşlarda kalkış desteği olmayan eski tip otomobillerde el freni kullanmak gerekir. El freni ile otomobili sabitleyerek kalkış yapmak debriyaj sistemi üzerine binen yükü azaltır. El freninden destek almadan yapılan kalkışlarda otomobil geriye doğru kayarken kavrama sağlanacağı için debriyaj sistemi gereksiz yere zorlanmış olur.

Pratik Bilgiler Kategorisindeki Diğer Yazılarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.


SON YAZILAR

Yorumlar

POPÜLER HABERLER