Eyvah Frenim Patladı! Seyir Halinde Fren Patlarsa Ne Yapılmalıdır?

Bu olay aracı olan herkesin başına gelebilir. Özellikle zamanında bakımları yapılmayan fren sisteminde bu olay başımıza gelebilir. Bugünkü yazımızda her ne kadar olmasını istemeyeceğimiz fren patlaması durumunda ne yapılması gerektiği ile alakalı bilgiler vereceğiz…

Her ne kadar yeni model arabalarda olmamasına rağmen eski model arabalarda ara sıra fren pompaları hava yapıp şişebiliyor. Bu durumda frene 5-6 kez kısa süreli art arda bastığınızda fren pedalı tekrar çalışmış olacaktır. Arabanız yeniyse de bu hareketi yapmakta sakınca yoktur.

Kesinlikle Araçtan Atlamayın !

Seyir halinde 200 km hızla giderken ya da daha düşük hızlarda (120-150 km/s) seyrederken araçtan atlamak ölmenize sebep olabilir. Örneğin 200 km/s hızla araçtan atladığınızı varsayalım. Yere atladığınız anda çok sert bir biçimde yere düşecek ve birim yüzeye 400 kilogramlık bir kuvvete maruz kalacaksınız. Bu yüzden araçtan atlamak sizin için en son çare.

Aracınızı Ağaca ya da Bariyerlere Çarpmayın

200 kilometre hızla ya da daha düşük bir hızla seyreden aracın hızıyla ağaca ya da bariyere çarptığında çok büyük bir kuvvete maruz kalırsınız. Araçlarda yapılan dayanıklılık testinde ortalama 80 kilometre hızla giden aracın bir bariyere çarpmasıyla araç ağırlığının 30 katına kadar bir kuvvet uygulanır. Bu neredeyse 9 ton demektir.

Emniyet Şeridini Kullanın

Eğer şehir içinde veya otobanda iseniz yolun sağ tarafındaki emniyet şeridini kullanın. Hızınız azalmaya başladığında bariyerlere çarparak aracı tamamen durdurabilirsiniz.

El Frenini Sürekli Kontrol Edin

Yüksek hızda el freni tutmayabilir ama hızınız azaldığında yani ortalama 50-60 kilometre hızla gidiyorsanız el frenini sonuna kadar çekin, hareketi tekrarlayarak el freninin işlevsel hale gelmesini bekleyin.

Aracınızı Boş Arazilere Sürün 

Yerleşim birimlerinin ya da trafiğin olmadığı boş arazilere aracınızı sürmek yine mantıklı bir hareket olacaktır. Yalnız bunu saatte 200 km hızla giderken yapmayın. Aracınızın hızı azalmaya başladığında boş bir arazi görürseniz aracınızın yönünü o tarafa sürükleyin. Çakıllı yollar da olabilir. Araç boyunu aşmayacak ya da aracı sürüklemeyecek bir dere veya akarsu olması halinde aracı bu sulara sürebilir ve hızı kesebilirsiniz.

Kademeli Olarak Vites Küçültün 

Seyir halinde frenlerinizin patlaması durumunda yapılacak en önemli şey vitesi kademeli olarak küçültmek olacaktır. Şanzımanın dağılması ihtimali olsa da bu sizin hayatta kalma ihtimalinizden daha önemli değildir. Kademe kademe vitesi düşürün ve böyle yaparak motor freninden yararlanın. Hızınız iyice azaldığında mümkün olduğunca az hasar görebileceğiniz yerlere aracınızı çarparak durdurmaya çalışın. Araç tamamen durunca eğer tarfikteyseniz boş bir alana çekin, arazideyseniz müdahale etmeye kalkmayın ve servisin gelmesini bekleyin.

– Tüm bu yazılanlar elbette ki ayağınızı boşluğa bastığınızda aklınızdan bir anda uçabilir yalnız soğukkanlı olmayı ve panik yapmamayı elden bırakmayın.
-Terlikle araç kullanmaktan kaçınınız.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER HABERLER