Fren Sistemimizi Yeteri Kadar Tanıyor Muyuz? ABS Nedir ve ABS Ne İşe Yarar?

ABS sistemi, son yıllarda en önemli otomobil donanımlarından biri haline geldi. Peki yeteri kadar fren sistemimizi taıyor muyuz Fren sistemleri içinde yer alan ABS teknolojisi nedir ve nasıl çalışır? sizin için yazımızda.

ABS, taşıt araçlarının her türlü yük durumunda bütün yol koşullarında ve çeşitli süratlerdeki zorunlu durumlarda yapılacak ani frenlemelerde tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek direksiyondaki tam hakimiyeti sağlayan fren sistemidir. Tahmin edeceğiz üzere İngilizce üç kelimenin baş harfelerinden oluşan bir kısaltma. Antilock Braking System adlı bu teknolojiye kısaca ABS diyoruz. Antilock Braking System’in Türkçesi de şöyle: Kilitlemeyi Önleyen Fren Sistemi.

ABS Nasıl Çalışır? 

Aracı aniden durdurmak istediğinizde tekerleklerin bir kısmı kitleniyor. Bu da aracın kitlenmeyen tekerleklerin olduğu kısımda hareket, diğer kısımda durma ve dolayısıyla genellikle etrafında dönme ivmesine yol açıyor. Peki, tekerleklerin kitlenmesini önlesek, durum çözülür mü?

Kısmen evet. Çünkü aracın frenleri devamlı değil, ara ara pompalayarak aracın dengesini korunabilir ve böylece direksiyon hakimiyeti kaybedilmez.

Her şey böyle çözüldü mü? Hayır, çünkü bu sefer de durma mesafesi yani fren mesafesi uzar. Ancak ABS hidroliği sayesinde bunun da kısmen çözüldüğünü söylemek mümkün.

ABS Sisteminin Parçaları Nelerdir?


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR