Hangi Ülkelerin Ehliyeti Türkiye’de Geçerli ?

Hangi Ülkelerin Ehliyeti Türkiye'de Geçerli ?
Agoda WW

Hangi Ülkelerin Ehliyeti Türkiye’de Geçerli ? Hangileri Geçerli Değil ? Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Ülkemizde araç kullanabilmek için gerekli olan en temel şart Ehliyet sahibi olmak. Ehliyeti olmayan kişilerin trafikte araç kullanması kanunen yasak. Yurtdışında yaşıyorsanız, yabancı vatandaş iseniz bu kurallar sizide kapsıyor. Peki yabancı vatandaşlar kendi ülkelerinden aldıkları ehliyeti Türkiye’de kullanabiliyor mu? Hangi Ülkelerin Ehliyeti Türkiye’de Geçerli ? işte tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hangi Ülkelerin Ehliyeti Türkiye’de Geçerli ?

Bulgaristan Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi ?

Bulgaristan ehliyeti ülkemizde geçerliliği olan ehliyetlerden biridir. Transit geçişlerde sorun yaşanmamakla birlikte, Türkiye sınırları içerisinde 6 aylık ve 1 yıllık süre şartı vardır. Türkiye içerisinde sürekli kullanılacaksa 6 aylık veya 1 yıllık Türkçe onaylı bir belge almanız gerekmektedir.

Almanya Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi ?

Türk vatandaşlarının en yoğun olarak yaşadığı ülke olan Almanya’dan alınan ehliyetler de ülkemizde geçerli. Ancak Almanya’dan alınan ehliyetlerin ülkemizde kullanılması için belirli kıstaslar var. Almanya’dan alınan ehliyeti 1 yıl boyunca sorunsuz kullanabilirsiniz. 1 yılın sonunda ehliyetinizi resmi olarak Türkçe ehliyete çevirmeniz gerekmektedir.

Azerbaycan Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi ?

Kardeş ülke Azerbaycan’dan alınan ehliyetlerde ülkemizde geçerlidir. Belirli şartlar çerçevesinde kullanmanız mümkündür. 6 aya kadar herhangi bir ek işleme gerek kalmadan kullanabileceğiniz Azerbaycan ehliyetini, 6 aydan fazla kullanacaksanız, resmi olarak Türkçe çevirisi yapılmış onaylı bir belgeye ihtiyacınız olacak. Bu belgeyi Azerbaycan’daki Türk temsilciliklerinden alabilirsiniz. Azerbaycan ehliyetini ülkemizde en fazla 1 yıl kullanabilirsiniz.

Suriye Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi ?

Sık sorulan sorulardan bir Suriye ehliyetinin Türkiye’de geçerli olup olmadığı. Ülkemizde ister sığınmacı olsun, ister turist fark etmez prosedür aynıdır. Suriye’den alınan ehliyetin ülkemizde en fazla kullanım süresi 1 yıldır. 1 yıl sonunda mutlaka Türkçe resmi bir ehliyet alınması gerekmektedir.

Suudi Arabistan Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi ?

Suudi Arabistan ehliyeti ülkemizde geçerli olan ehliyetlerden biridir. Ülkeye giriş yapılan süreden itibaren en fazla 1 yıl olmak şartıyla Suudi Arabistan ehliyetini ülkemizde kullanabilirsiniz. Elinizde mutlaka Türkçe tercümeli bir belge de olması gerekiyor. Bu belgeyi dış temsilcilikler alabilirsiniz. Ehliyet gibi bu belgenin de sürekli olarak yanınızda yer alması gerekiyor. 1 yılın sonunda ehliyetinizi Türk ehliyetine çevirmeniz gereklidir.

Yukarıda saydığımı ülkelerin ehliyetleri dışında ülkemizde kullanılabilen başka ehliyeti kullanılabilen ülkelerin aşağıda bulabilirsiniz;

Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Bahamalar, Bahreyn, Belçika, Beyaz Rusya(Belarus), Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna-Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ekvator, Endonezya, Ermenistan, Estonya, Fas, Fildişi Sahilleri, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Gana, Guyana, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İran İslam Cumhuriyeti, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kostarika, Kuveyt, Küba, Letonya, Liberya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Meksika, Moğolistan, Moldova, Monako, Nijer, Norveç, Orta Afrika Cumhuriyeti, Özbekistan, Pakistan, Peru, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, San Marino, Senegal, Seyşeller, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Şili, Tacikistan, Tayland, Tunus, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Uruguay, Vatikan, Venezuela, Yunanistan, Zimbabve.


SON YAZILARIMIZ