Hayat Kurtaran Doğru Sürüş Teknikleriyle Yolunuz Açık Olacak

Trafik kazaları kanayan bir yara. Halbuki biraz dikkat, alınacak birkaç tedbir ve uyulacak birkaç kuralla bu yara iyileşebilir. Bu yazımızda başlığında belirttiği gibi hayat kurtaran teknikleri kaleme aldık.

Doğru sürüş teknikleri ile güvenli sürüş gerçekleştirebilirsiniz. Sizin ve sevdiklerinizin can güvenliği için oldukça önemli doğru sürüş tekniklerini bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Doğru Sürüş Teknikleri

Hem yola çıkmadan önce hemde sürüş esnasında uyulacak birkaç kural ve alınacak birkaç tedbir ile yolculuğunuz güvenli, sevdiklerinizde huzurlu olabilir.

Yola Çıkmadan Önce 1 Dakika

 • Otomobile yaklaşırken hızlı bir göz gezdirin.
 • Lastiği inmiş, camı kırılmış, bagajı veya kapısı açık kalmış mı?
 • Aracınız yola çıkılmayacak kadar kirli mi?
 • Dikiz aynası arka camla örtüşecek bir konuma getirilmeli
 • Yan aynalar ise aracın yanlarından itibaren geniş bir açıdan bakabilmelidir.
 • Kapıları kilitlemeyi alışkanlık haline getirin.
 • Direksiyonun başına geçtiğinizde rahat sürüş pozisyonunuzu belirleyin.
 • Kemerinizi takın.
 • Koltuğun yükseliği de yolu ve arabayı tam kavrayabileceğiniz durumda olmalı.
 • Her şey tamamsa zihninizde gideceğiniz rotayı çizip hangi farklı yolları kullanabileceğinizi hayal edin. Böylece, yolda kararsızlık yaşamazsınız.

Sürüş Sırasında Gerekli Tedbirleri Alın

Sabah evden çıkıp akşam tekrar evinize dönene kadar otomobilde geçirdiğiniz süre giderek artıyor; günde ortalama 30-40 km yol kat ede insan sayısı sandığınızdan çok fazla. Altyapı eksikliği, teknik sıkıntılar, eğitimsiz sürücüler kadar süratli ve telaşlı yaşayan “insan” portresi de Türkiye’nin kaza istatistiklerinde başı çekmesinde önemli rol oynuyor. Bu yüzden “basit” ama “temel” niteliğindeki bazı konular hem daha stressiz ve güvenli sürüş yapmanızı hem de “özgüven” kazanmanızı sağlayabilir. Otomobille bir günü birlikte kat edelim, haydi geçin direksiyona, çevirin kontağı…

Tedbirinizi Alın

Cep telefonu çanta gibi eşyaları yakınınıza koyuyorsanız, sürüş sırasında bağımsız hareket etmeyecek şekilde bir yere koyun, ani bir fren sırasında size gelip çarpmasın. Direksiyonda palto ya da montunuzu çıkarın, bu sizin otomobile daha hakim olmanızı sağlayacaktır. Ayağınıza pedalları hissetmenizi engelleyecek bot, terlik, sandalet giymeyin, sürüş için yedek ayakkabı taşıyabilirsiniz.

Tasarruf Edin

Birinci vitesle alınan kısa bir yol ve ardında iki, üç, dört.. Asla vites geçişlerinde çok gaza yüklenerek benzin tüketimini yükseltmeyin. Devir saatinde ibre 2000-3000 (2-3 olarak da görünebilir) aralığından çıkmadan vites arttırıp azaltırsanız büyük oradan tasarruf edebilirsiniz.

Akan Trafiğe Uyun

Hızlı gidecekseniz sol şeridi, değilse orta ya da sağ şeridi tercih edin. Ancak trafiğin akışına göre sağa sola geçebilirsiniz. Bu sırada yan aynaların “ölü noktaları”ndan göremediğiniz bir otomobil olabilir. Frenlemelerde aniden harekete geçmeyin. Bu durum kazaya sebep olabilir.

* Karşımıza çıkan bir engeli farkedip frene basıncaya kadar geçen sürede alınan mesafeye “reaksiyon mesafesi” denir.

Trafik Işıkların Dikkat

Trafik ışıklarına yaklaşırken yanacak olan “renge” göre hız almanız hem tüketim hem de güven açısından önemlidir.

Dikkatinizi Dağıtmayın

Trafikte teyp, radyo ve klima gibi kontrol düğmeleri dikkatinizi fazlasıyla dağıtabilir. Dikkatinizin azaldığını, başınızın döndüğünü hissettiğinizde yol kenarına çekilip biraz nefes almaya çalışın.

 1. Sollamaya çıkarken eğer hızınız sollayacağınız araçtan çok fazla değilse vites küçülterek ani ivmelenme yani fazladan 15-20 km/saat hız kazanabilirsiniz. Sollayacağınız aracın ardına kadar yanaşmadan diğer şeride geçerek sollamaya başlayın.
 2. Yanınızdaki aracı tehlikeye atacak şekilde çok yakından değil yolun müsaade ettiği kadar dışardan sollayın, hızınızı kesmeyin.
 3. Solladığınız aracı geçer geçmez değil, belli bir süre yol aldıktan sonra tekrar şeridinize geçin, burada ani direksiyon kırmayın.
 4. Çift yönlü yollarda karşıdan gelen aracın hızını tahmin edebilmelisiniz. Bu paniğinizi engeller. Bu durumda ona göre hızlanıp kolayca sollama yapabilirsiniz. Geceleri de karşıdan gelenin hızını ışığından algılayabilirsiniz. Emin olmadığınız durumlarda asla “acaba” diyerek sollamaya çıkmayın, telafisi olmayan şeylerden biri yanlış sollamalardır. Sağdan sollamak trafik suçudur.

Virajda Araç Kontrolü

 1. Açık virajlarda otomobile doğru yön vermek için virajın girişine yaklaşırken otomobili hafif frenleyip iç şeride doğru geçin.
 2. Virajın tam ortasında otomobilin yeniden hızlanabilmesi için gaza tekrar dokunun. Virajdan çıkarken direksiyonun yönünü düz tutun, kendi şeridinize geçmeye hazırlanın.
 3. Virajı tamamladıktan sonra yolun ilerisine bakarak önünüzde ağır giden bir araç yoksa hızlanabilirsiniz. Dar yollarda bazen karşıdan gelen bir araç sizin şeridinize girerek viraj almaya çalışabilir, buna hazır olun.

Gece Yolculuğu

Gece sürüşlerinde gözler kolay yorulur. Işıklar zihnin belli bir yere odaklanmasını güçleştirir. Aracınızın farları yetersizce daha panik bir hava oluşur. Virajlarda sık sık “uzun-kısa” yaparak hem görüşünüzün sınırlarını belirleyebilir hem de uyuşuluğu ortadan kaldırırsınız.

Islak Zemin

Zeminin ıslak olduğu durumlarda virajlara daha düşük vitesle girilmeli ve direksiyonda sert hareketler yapmaktan sakınmak gerekir.

 1. Park yerinde bir araçlık yer bulduğunuzda yavaş bir şekilde konumunuzu alın.
 2. Park yerinin önündeki aracın hizasına geldikten sonra yandaki araca dikkat ederek geri gelmeye başlayın.
 3. Direksiyonu kırarak bir ya da iki manevra ile yerinizi alın.
 4. Arka ve öndeki araçla aranızda mesafe bırakarak aracınızdan ayrılın. İçeride eşya bırakmayın.

Sürüş Posizyonu

Direksiyonu doğru tutun. Saatin 9.15 i gösterdiğinde akrep ve yelkovanın aldığı konu direksiyonu doğru tutuş şekli olarak benimseniyor.

Doğru oturma şekli önemlidir. Oturma alanı ile sırt arasında 90-100 derecelik bir açının oluştuğu oturma şekli otomobile hakim olmanızı sağlayacaktır.

Aynalarla yolu görün. Yan aynalardan hem aracınızın kenarını hem de yolu tam olarak görmelisiniz.

Lastin Basıncı

Otomobillerde lastik basıncı 28-30 psi aralığında olmalı. Karlı yollarda basıncı düşürmeyin, uzun yola çıkarken 2 psi artırın. Diş derinliği 1,6 mm’ye düşen lastiklerinizi mutlaka değiştirin.


SON YAZILARIMIZ