Hiç Düşündünüz Mü?Yağmurlu Havalarda Trafik Neden Sıkışık Olur?

Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için kesin trafik vardır dediğimiz günler genelde yağmurlu günlerdir. Peki hiç düşündük mü? Yağmurlu havalarda trafik neden sıkışık olur?

Yağmurlu Havalarda Neden Trafik Sıkışık Olur?

En sık gerçekleşen hava olaylarından biri olan yağmur, sürüş güvenliğini tehlikeye atarken, trafik kazalarının olma olasılığını artırır. Çünkü henüz yol çok ıslak değilken daha ilk damlalarla birleşen yağ ve toz karışımı asfaltı kayganlaştırır, tutunması güç ve çok tehlikeli bir yüzeye dönüştürür.

 Yağmurlu Havalarda trafik sıkışmasının ilk nedeni de burada ortaya çıkıyor. Islaklık nedeniyle  hızını düşürme ihtiyacı hisseden sürücüler normalden daha yavaş giderek trafiğin sıkışmasına sebep oluyor. Yağan yağmurla birlikte öndeki araçtan sıçrayan sular nedeniyle görüş mesafesinin azalması da sürücünün trafikte daha yavaş ve temkinli sürüş yapmasına sebep oluyor.

Uzayan fren mesafesi ve bu yüzden öndeki araca çarpma endişesi, yollardaki çukurları ve kasisleri görememe gibi unsurlar yüzünden sürücüler risk almak istemiyor ve normalden daha yavaş giderek trafik sıkışıklığı yaşanmasına sebep oluyor. Yağmurlu havada ıslanmak istemeyen, toplu taşıma sıkıntısı yaşamak istemeyenler de kendi aracı ile trafiğe çıkıyor. Öyle ki yağmurlu bir günde,normal bir güne oranla yüzde 157 oranında daha fazla araç yola çıkıyor. Bu da yağmurlu havalarda trafik sıkışmasının üçüncü nedeni olarak karşımıza çıkıyor.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR