Kilometresi Düşürülmüş Araba Nasıl Anlaşılır

Kilometresi Düşürülmüş Araba Nasıl Anlaşılır
Agoda WW

Araba alırken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Arabaların kilometresi ile oynanma hilelerini zaman zaman duyuyoruz. Peki bu tuzağa düşmemek için ne yapmak lazım? Kilometresi Düşürülmüş Araba Nasıl Anlaşılır? İşte bu soruların cevabı yazımızda.

2.el otomobil ilanlarında zaman zaman araçların kilometresi ile oynanma hilesini duyuyoruz. Araç fiyatını yükseltmek için bazı satıcıların başvurduğu bu usulsüzlükten korunmak için dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımızda listeledik.

Kilometresi Düşürülmüş Araba Nasıl Anlaşılır

Araç alırken kafalardaki soru aracın kilometresinin orijinal olup olmadığıdır. İşte bu endişeyi ortadan kaldırmak için yapılacakları sıralıyoruz.

Kilometre Sorgulaması Yapmak

Aracın kilometresinin orijinal olup olmadığını anlamanın en önemli yolundan biri bir telefon uygulaması. HGS mobil uygulamasını Android veya Apple Store’dan indirerek bu sorgulamayı yapabilirsiniz. HGS kilometre sorgulamanın ücreti 6 TL. Bu uygulama sayesinde 24.07.2013 tarihinden sonraki tüm muayene kayıtlarını görebilirsiniz. Sorgulamayı şasi numarasından veya plakadan yapabilirsiniz. Buradan çıkacak muayene kayıtlarında gördüğünüz kilometre ile satış esnasında ki kilometre ve aradan geçen süreyi dikkate alarak bir kıyaslama yapabilirsiniz.

Servis Kayıtlarından Sorgulama

HGS uygulamasından yapacağınız sorgulama sizi ikna etmediyse veya kafanızda soru işareti bıraktıysa bu durumda aracın bakımlarının yapıldığı özel veya yetkili servislerden bakım zamanlarındaki kilometresini öğrenebilirsiniz. Artık yetkili servisler gibi özel servislerde bakıma gelen araçların tüm bilgilerini kayıt altına alıyorlar. Buradaki kilometre bilgilerinden bir kıyaslama yapabilirsiniz.

Kilometre Düşürmenin Cezası Varmı?

Araç kilometre düşürme cezası diye bir ceza yok. Ancak bu hileli satış veye dolandırıcılık olarak adlandırılacağından Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerine göre işlem yapılarak, araç kilometresinde oynama yapan kişiler yargılanmaktadır.


SON YAZILARIMIZ