Lada Markasına Ne Oldu? Lada Hangi Ülkenin? Lada’nın Tarihi!

Türkiye’de Samara modeliyle ses getiren ve daha sonra piyasada göremediğimiz Lada markasına ne oldu? Lada Markasına Ne Oldu? Lada Hangi Ülkenin? Lada’nın Tarihi! sizib için yazımızda.

Lada Markasına Ne Oldu?

Lada markası aslında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler birliğinin projesdi amaçlı yapılmış bir proje otomobiliydi. Daha sonra bu proje aslında Lada markasını bize tanıka fırsatı sundu ve Lada bir proje ürünüyken Dünya’nın bir çok ülkesine ihracat edilmeye başlanan bir otomobil haline geldi.

O zamanların en kaliteli ve en popüler olan Alman,İngiliz ve Amerikan arabalarına rakip olarak dizayn edildi. 1966’lı yılların başında Sovyet Sosyalist Cumhuriyet’ler Birliği’nde kurulmuş olan Lada o dönem Avtovaz firması adı altında üretime başladı.

Artık kendini kanıtlayan ve ihracata başlayan Lada bu sefer de iç piyasa için üretimine başladığı Ciguli (Zhiguli) aracın üretimine başladı.

27 Temmuz 1966 tarihinde kurulmuş olan Lada fabrikası, yılda yaklaşık olarak 650 bin adet araç üretebiliyordu.Bu araç aslında bir İtalyan markası olan ve asıl adı Fabbrica İtaliana Automobili Torino olan ”FIAT” esas alınarak dizayn edilmiştir. Gördüğünüz gibi Murat 131 ve Serçe’ye çok benzemektedir.

Lada Hangi Ülkenin?

Lada markası bildiğimiz üzere Sovyetler Birliği zamanında ortaya çıkmasından dolayı hangi ülkenin olduğu konusunda bir fikir sahibi olmamızı sağlıyor.

Bu fikir bize yüzde 90 Rusya ismini çağrıştırıyor. Tüm Sovyet ülkelerine yaklaşık 30 yıl Lada’nın ihracatı yapıldı. Özellikle de Yugoslavya ülkelerinden Sırbistan, Karadağ, Kosova, Makedonya ve Hırvatistan gibi ülkelere binlerce araç ihraç edilmiştir. Öyle ki, Lada ihracatı 80’li yılların sonlarına doğru Türkiye’ye de ulaşmayı başarmıştır. Bu dönemde Türkiye en çok Lada Niva ihraç eder olmuştur.

Bu araç 4 çeker olup genellikle kırsal yerler için daha uygun olarak tasarlanmıştır. Türkiye coğrafyasının Rus coğrafyasına göre daha elverişli olması aracın buradaki performansını da artırmış ve Türkler arasında ciddi bir popülarite elde etmiştir.

Lada Hangi Marka İle Ortak?

Lada halen Rusya’nın önde gelen ticari markaları arasında yer almakla beraber, üretimini de artırmıştır. Şirket Fransızların dünyaca ünlü otomobil üreticisi Renault ile bir ortaklık kurmuştur. Bu ortaklık kısmı bir ortaklıktır.

Ancak Rus pazarı Avrupa pazarında özellikle de doğu Avrupa pazarındaki gücüne bu ülkelerin Avrupa Birliği üyesi olmaları ve olmayanların da Avrupa Birliği ile ticari ilişkilere daha fazla önem vermesi hasebiyle ciddi bir yara almıştır. Artık bu ülkelerde genel olarak Alman ve Fransız araçları daha fazla görülmektedir.


Son Yazılarımız