Oto Lastiklerin Üzerinde Bulunan Her Sayının Bir Anlamı Olduğunu Biliyor Muyuz? Oto Lastiğinin Üzerindeki Bilgiler Ne Anlama Gelir? Lastik Aşınma Miktarı Çizgisi Nedir? Lastiğin Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Otomobil lastiklerinde bulunan yazılar dikkatimizi çekmiştir. Peki bu yazıların her birinin bir anlamı olduğunu biliyor muyuz? Gelin birlikte otomobil lastiklerinin üzerinden yazan yazıların ne anlama geldiğini birlikte inceleyelim.

Lastik Desenleri!

Lastik Üzerindeki Yazıların Anlamı

Üzerinde “175/65 R 14 82 T” yazan bir lastikle karşı karşıya olduğumuzu düşünelim. Peki, bu harfler ve rakamlar ne anlama geliyor?

175: Lastik taban genişliği (Kullanılan ölçü birimi milimetredir.).
75: Yanak genişliğinin lastik taban genişliğine oranı (% değeri).
R: Lastiğin radial (telli) olduğunu gösterir.
20: Lastik iç çapı, jant ölçüsüdür (Kullanılan ölçü birimi inçtir.).
92: Lastik üzerindeki yük endeksidir.
T: Lastiğin hız sınıfıdır.

Lastik Aşınma Miktarı Çizgisi

Şekildeki gibi lastiğin tabanında bulunan çizgiler, lastiğin ne kadar aşındığını görmenizi sağlar. Eğer lastiğin diş yüksekliği aşınıp bu çizgilere kadar gelmişse yol tutuş ve güvenli sürüş özelliklerinin azaldığını anlayabilirsiniz.

Lastiğin Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Örnekte görülen kısım, lastiğin üretim tarihinin yazıldığı kısımdır. Bu rakamları şöyle okumak gerekiyor: Son iki rakam üretim yılı, ilk iki rakamsa üretildiği haftadır. Yani bu örneğe göre lastik, 2012 yılının 46. haftasında üretilmiştir. Alacağınız lastiklerin son 2 yıl içinde üretilmiş olması gerektiğini de belirtelim.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR